‫ آزار و خشونت سایبری یا (Cyberbullying) چیست؟

#‫آزار و #‫خشونت سایبری یا #‫قلدری(زورگیری) سایبری که به طور فزآینده ای در بین #‫نوجوانان در حال رشد است، به عنوان شکنجه، تهدید، آزار و اذیت و شرمسار کردن یک کودک یا نوجوان توسط کودک ،نوجوان یا افراد دیگر با استفاده از اینترنت و دیگر فناوری‌های ارتباطی مانند تلفن‌های همراه شناخته می شود. پیامدهای روانی و عاطفی ناشی از زورگیری و #‫مزاحمت-سایبری تا حدود زیادی مشابه نمونه‌های زورگیری و قلدری در زندگی واقعی هستند.

دسترسی بدون قانون به اینترنت می‌تواند این امکان ناخوشایند را برای کودکان و نوجوانان ایجاد کند که مثل هزاران هزار فرد دیگر در جهان در معرض مفاهیم و محتوای خطرناک در فضای مجازی قرار بگیرند. یک عکس، پیام یا یک فیلم می‌تواند عمدی یا غیر عمدی دستکاری شود و یا اصلاً به همان ترتیبی که هست اما با هدف خاص و گاها مخرب در یک صفحه مجازی منتشر شود و هزاران نفر به آن دسترسی پیدا کنند. گاهی افراد به میل و نظر خودشان این کار را می‌کنند و گاهی دیگران از آن به عنوان یک ابزار تهدید و آزار استفاده می‌کنند.‏

همانند زورگیری و قلدری در دنیای واقعی، دامنه زورگیری #‫سایبری می تواند از تهدیدهایی قابل تحمل توسط قربانی تا تهدیدها و حملاتی جدی که به شدت قربانی را تحت تاثیر قرار داده و به افسردگی و حتی خودکشی منجر شوند، متغیر باشد.

تفاوت اصلی بین زورگیری سایبری و دیگر انواع زورگیری این است که زورگیری سایبری می تواند فرزند شما را حتی در داخل خانه و اتاق خواب نیز دنبال کند. بر همین اساس، یکی دیگر از جنبه‌های نگران کننده زورگیری سایبری این است که قربانی اغلب احساس می کند هیچ مکانی برای پنهان شدن در اختیار ندارد.

کودکان درک درستی از تهدید، خشونت و آزار و اذیت در فضای مجازی ندارند.آنها ممکن است با هدف شوخی یا شرط بندی دیگران را مورد آزار قرار بدهند. این وظیفه شماست که به عنوان والدین ،فرزندتان را متوجه تأثیرات مخرب رفتارش بکنید.

نشانه های آزار و اذیت سایبری:

اگر رفتار فرزندتان تغییر کرده، شناسایی دلیل اصلی آن کار آسانی نیست. گفت و گوهایی آزادانه و صمیمی با کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، اما اگر برخی از نشانه‌هایی که در ادامه به آنها اشاره می شود را در رفتار فرزند خود مشاهده کردید، احتمال قربانی شدن در یک زورگیری سایبری را با جدیت بیشتری دنبال کنید

بسیاری از نوجوانانی که دچار خشونت های سایبری می شوند ، به دلیل احساس شرم و یا ترس از دست دادن امکانات رایانه ای در خانه این موضوع را با والدین خود در میان نمی گذارند،. علائم ابتلا به خشونت های سایبری متفاوت است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس ناراحتی شدید در طول یا بعد از استفاده از اینترنت یا تلفن
مسائل اینترنتی آنها بسیار محرمانه یا محافظه کارانه است
علاقه شدید به تنهایی و دوری از جمع های خانوادگی و دوستانه
دوری از اجتماعات گروهی در مدرسه
افت شدید درسی
پرخاشگری و عصبی بودن، بروز حالت های افسردگی و گریه و آسیب رساندن به خود
تغییرات بارز رفتاری در اشتها و خواب
عدم علاقمندی به موبایل و اینترنت
بروز حالت های عصبی در حین دریافت پیام یا ایمیل
اجتناب از بحث در مورد اینترنت و فضای مجازی
اگر فرزند شما قربانی زورگیری سایبری شده است ،ارتباط قوی‌تری با فرزند خود برقرار کرده و خاطر نشان کنید وی را به خاطر شرایط ایجاد شده سرزنش نمی کنید. باید این اطمینان را در فرزند خود ایجاد کنید که وی را به خاطر آن چیزی که هست، دوست می دارید.

درباره گام‌ها و اقدام‌هایی که باید فرزندتان برای حفاظت از خود مد نظر قرار دهد، چه از نظر عاطفی و چه از نظر جسمانی، با وی گفت و گو کنید.

در صورتی که نسبت به مجرمانه بودن زورگیری انجام شده مشکوک هستید، این مساله را با پلیس فتا در میان بگذارید.

https://www.bullying.co.uk/cyberbullying/effects-of-cyberbullying

https://www.comparitech.com/internet-providers/cyberbullying-statistics/#gref

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyberbullying


نظرات

مهسا مرشدنیا
5 شهریور 1397
: 1: : 1: : 1:
عباس زاده
6 شهریور 1397
مطلب مفیدی بود.ممنون
shima
30 مهر 1397
:neutral_face:
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

نوشته

 
تاریخ ایجاد: 5 شهریور 1397

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 7