‫ چند راهکار جهت آموزش به کودکان | انجمن

مرکز تخصصی آپا دانشگاه جهرم مشاوران

سلام به همه­ ی مادر و پدرهای عزیزی که دغدغه­ ی فرزندپروری صحیح دارند.

چند راهکار جهت آموزش به کودکان

1- استفاده از عروسک­های  دختر و پسر

شما می توانید تفاوت اندام­های جنسی دختر و پسر را روی بدن عروسک به بچه­ ها آموزش بدهید، قسمت­های ممنوعه­ ای از بدن که باید، هم بچه­ ها و هم بزرگترها همیشه بپوشانند نشان بدهید و بگویید هیچ کس حق ندارد این اندام­ها را به شما نشان بدهد و از شما بخواهد این قسمت­های بدن رو ببیند. حواستان باشد در این روش فقط روی اندام­های جنسی تمرکز نکنید، درباره­ ی گوش، چشم و سایر اندام­ها هم مفصل حرف بزنید که کودک متوجه بشود که تمام قسمت­های بدن مهم هستند و به یک اندازه باید بهشان بها داد.

2- ایفای نقش

بچه­ ها چون بزرگترها رو صاحب قدرت میدانند برایشان سخته به اونا "نه" بگویند.

شما با بچه­ ها بازی کنید و نقش یک بزرگتری را داشته باشید که کودک دوست ندارد توسط آن فرد لمس بشود و بخواهید شما رو با یک سری جملات از خودش دورکند. در واقع آنقدر نه گفتن رو با شما تمرین کند که ترسش بریزد.

3- پانتومیم احساس

از کودک بخواهید حس­های مختلف مثل شادی، ترس، غم، و... را به شکل پانتومیم برای شما اجرا کند و شما حدس بزنید کدوم هیجان رو انتخاب کرده، با این روش شما با تفاوت­های فردی کودک خودتان آشنا میشوید و در مواقع مختلف سریعتر میفهمید الان چه حسی دارد.

4- تعریف داستان

از طریق داستان، حتی داستان­های واقعی دوران کودکی خودتان (نه داستان­های خیلی ناخوشایند مثل تجربه­ ی تجاوز) به کودک آگاهی بدید.

برای مثال بگویید وقتی هم سن تو بودم، یک روز کلمه­ ای شنیدم که معنی اش رو نمی­دونستم وقتی از بزرگترها سوال کردم منو دعوا کردن و گفتن این حرفا زشته نباید به زبون آورد و من خیلی ناراحت شدم. تو چنین تجربه­ای داشتی!؟ اگر داشته میتونی بیای به ما بگویید.

5- نشان دادن عکس

عکس­های کودکان شاد، غمگین، نگران و... را از داخل مجلات یا اینترنت تهیه کنید، پرینت بگیرید و به کودکتان نشان بدهید و بخواهید اسم صحیح هیجانات این چهره را بگوید و بهش بگویید. اگر این بچه بخواهد دلیل ناراحتی­ اش را به مامان و باباش بگوید به نظرت چجوری باید بگوید .

6- ساختن شعارهای مناسب

مطابق با میل و صلاحدید خودتان یک سری شعارها رو بسازید و روزانه به حالت شعر گونه با هم تکرار کنید تا ملکه­ ی ذهن کودک شما بشود.

مثل این شعر:

هرکی ترساشو بگه ،،،، فوری حالش خوب میشه

یا هرچیز دیگه ای که به ذهن شما میرسد

7- آموزش تفکیک راز خوب از بد

به کودک یاد بدید که راز خوب چیه و راز بد چیه

بگوید راز خوب باعث خوشحالی تو و ما میشود، مثلا راز خوب اینه که داخل مهدکودک برای تولد بابا کاردستی درست کردی اما تا روز تولدش بهش نمی گویی که یهو ببینه و خوشحال بشود.

و راز بد این هستش که توی مهدکودک موقع دکتر بازی، دوستت یکباره شلوار تو رو کشیده پایین و تو خیلی ناراحت شدی و ترسیدی و به ما نگویی.

توجه:مرز گذاری دقیقاً با رفتارهای شما شروع میشه، شما الگوی کودک هستید. بچه ها همانقدر که به ناز و نوازش شما احتیاج دارند، گاهی هیچ تمایلی ندارند که شما مرتب نازشون بکنید و آنها را به خودتان بچسبانید و در واقع علائم بچه ها معیار دقیق اندازه گیری افراط و تفریط هستش.

شیرین محمدی

روانشناس بالینی

پس احترام گذاشتن به بدن کودک را از رفتارهای خودتان شروع کنید.