‫ چگونه فشار شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام و فیس بوک را بر نوجوانان كاهش دهيم؟ | انجمن

مرکز تخصصی آپا دانشگاه بیرجند مشاوران

كودکان از سن 11، 12 سالگی به اقتضای سن شان و مرحله ی رشدی که در آن قرار دارند کم کم از پدر و مادر خود و وابستگی به آن ها فاصله می‌گیرند و با ورود به اجتماع و تعامل با آن علاقه مند می شوند. علاقه مند شدن به شبکه های اجتماعی مجازی نیز در همین راستاست.

  با وجود تمام ویژگی هایی مثبتی که شبکه های اجتماعی می تواند برای آنان داشته باشد از جمله: رشد مهارت های اجتماعی آنان، آشنا شدن با افکار و عقاید دیگران، بالا بردن امکان تحمل عقاید متفاوت، پیدا کردن مفاهیم و معانی مشترک با دیگر افراد جامعه و... شبکه های اجتماعی می توانند فشار زیادی را بر نوجوانان تحمیل کنند، اعتماد به نفس شان را کاهش دهد و احساسات منفی که در نتیجه مقایسه کردن خود با دیگری است را درآنها به وجود بیاورد.

در شبکه های اجتماعی با تصاویر اغراق شده‌ای از خوشبختی و زیبایی مواجه هستیم که بر اساس تحقیقات باعث می شود در کودکان و نوجوانان و بزرگسالان این حس به وجود بیاید که آنها از قافله عقب هستند و همچنین احساسات منفی در آن ها ایجاد کند و اعتماد به نفس شان را کاهش دهد.

 این تاثیر می تواند درنوجوانان مخرب تر باشد چون آنان تجربه کمتری دارند و در نتیجه سلاح مفهومی کمتری برای مقابله با این احساسات منفی دارند.
اما ما چگونه می توانیم به نوجوانان کمک کنیم تا تحت تاثیر بُعد منفی شبکه های اجتماعی قرار نگیرند؟ برخی راهکارها را اینجا بخوانیم:

-آن ها را تشویق کنید که به خارج از پست هایی که در شبکه های اجتماعی می بینند فکر کنند و زمانی که شما درباره شبکه های اجتماعی با او صحبت می کنید تشویقش کنید تا در این باره انتقادی فکر کند. به عنوان مثال از او بپرسید فکر می کند چه چیزی در تصویری که در شبکه های اجتماعی می بیند برش خورده(کراپ شده) و یا ادیت شده است؟ و چرا؟ این پرسش می تواند به پرسش های بزرگتری منجر شود. اینکه آیا فکر می کند این افراد در دنیای بیرون از فضای مجازی همان هایی هستند که می نمایند؟ آیا خودش اینگونه است؟ هدف پست کردن یک عکس چیست؟ لایک ها احساس خوبی به او می دهند؟ آیا خواندن پست ها در شبکه های اجتماعی بر حس وحالش تاثیر دارد؟

-برای آنها واکنش در مقابل شکست را مدلسازی کنید. در شبکه های اجتماعی شکست ها تصویر نمی شوند و این باعث می شود که ما موفقیت های آدمها را بدون دیدن سختی های‌شان ببینیم. کودکان باید این پیام را بگیرند که شکست خوردن چیز بدی نیست. اگر والدین درباره شکست های‌شان با فرزندان خود صحبت نکنند و تجربیاتشان را نگویند آن ها فقط با موفقیت ها کنار می آیند و نه شکست ها. به فرزندان‌تان نشان دهید که شکست ها به ما یاد می دهند چگونه موفق شویم و ما نباید از این شکست ها شرمنده باشیم.

-شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید. نوجوانانی که تازه به شبکه های اجتماعی وارد می شوند زندگی بدون شبکه های اجتماعی را تجربه نکرده اند و کامنت ها، لایک ها، تصاویر و... برای آنها کاملا واقعی است. بنابراین وقت بگذارید و درباره فضای مجازی با آن ها صحبت کنید.