‫ محافظت از کودکان در فضای اینترنت | انجمن

آپا دانشگاه لرستان مشاوران

محافظت از کودکان در فضای اینترنت

                                                           
چکیده:
چگونه می توان فرزندان خود را برای استفاده از اینترنت با خیال راحت آموزش داد؟ می دانیم که اینترنت یک موجود جادویی است که قادر به پاسخگویی به سوالات مبهم است. ولی نباید از این امر غافل بود که این  موجود می تواند تاثیر فراوانی بر اندیشه و نگاه  فرزندمان  داشته باشد. پس لازم است تا زمانی که احساس  می کنیم او دیگر کودک نیست و نیاز به راهنمایی ندارد در کنارش باشیم و در استفاده از تکنولوژی و اینترنت او را راهنمایی نماییم. و این فرصت را برای نشان دادن این واقعیت فراهم کنیم که جهان آنلاین با جهان واقعی همخوانی دارد و در آن چیزهای با خطر و بی خطر وجود دارد. همچنین می توانیم درباره ی مواردی که برای محافظت از این خطرات وجود دارد، بحث کنیم. برای مثال حفاظت از امنیت اینترنت، رمزهای عبور،  ویروس ها، حریم خصوصی آنلاین، فیشینگ، آداب شبکه های اجتماعی و  سایر موارد ایمنی.
کلمات کلیدی: اینترنت، جهان آنلاین، آموزش، خطر، امنیت، حریم خصوصی.
1-    مقدمه
David Emm، محقق ارشد امنیت در شرکت امنیتی اینترنت Kaspersky Lab، معتقد است که بحث درباره ایمنی آنلاین را با فرزندان خود در سنین اولیه آغاز نمایید، زمانی که آن ها شروع می کنند هر کاری را از طریق اینترنت انجام دهند. در مورد چیزهایی که برای محافظت از آنها وجود دارد بحث کنید. به عنوان مثال، اگر شما اجازه دهید آنها یک حساب کاربری ایجاد کنند، به آنها کمک کنید تا یک رمزعبور منطقی ایجاد کنند و عواقب احتمالی نداشتن آن را به آنها گوش زد نمایید.
Paul Vlissidis، مدیر فنی شرکت امنیتی NCC Group،  او  به  فرزندان  خود  آموزش و آگاهی لازم درباره ی خطرات اینترنت را می دهد و هیچ گونه  نظارت و محدودیت زمانی برای آن ها اعمال نمی کند. البته او درباره خطرات اینترنت با هر یک از فرزندانش صحبت می کند و به آنها می فهماند که این مکان ناامن است مگر اینکه آنها در سایت های اصلی و رسمی باشند. همچنین او بسته های امنیتی موجود بر روی دستگاه- ها را بروزرسانی و آنها را اسکن می نماید.
Amichai Shulman، CTO شرکت امنیت شبکه Imperva، بر این باور است که، بزرگسالان بارها و بارها مورد حملات اینترنتی قرار گرفته اند. بنابراین ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که کودکان بهتر از ما عمل نمایند. مخصوصا با توجه به این که حس کنجکاوی آنها بیش تر از حس احتیاطشان است. او از فرزندان خود انتظار ندارد که در حالت آنلاین رفتاری متفاوت تر از رفتارشان در دنیای واقعی داشته باشند. بنابراین به آنها هشدار  می دهد که  هکرها  نوعی  جنایتکار  هستند که  از  طریق  رایانه و نه از طریق پنجره به خانه اشان می آیند، درک مطلب بدین صورت برای آنها آسان تر است. همچنین آنها را آموزش می دهد که از دریافت هر چیزی از طرف افراد ناشناس، مانند دریافت ایمیل از افراد ناشناس و باز نمودن آن خودداری نمایند، درست مانند دنیای واقعی.
Chase Cunningham, رهبر عامل هوش تهدید برای امنیت ابری شرکت Firehost و خالق کمدی آموزشی The Cynja، معتقد است که والدین باید تلاش کنند، مراقب باشند و آنچه را که می توانند کنترل نمایند. به همین منظور او برای کنترل فعالیت فرزندان خود یک فضای ابری خصوصی شخصی روی Respect Network تنظیم نموده و برای تمام دستگاه هایی که می توانند به اینترنت متصل باشند یک رمز عبور تعیین کرده و این رمز تنها در اختیار اوست. همچنین سایت های نامناسب را مسدود نموده است. او خطرات اینترنت را از طریق کمدی Cynja به فرزندانش آموزش می دهد(www.theguardian.com).
با بررسی نظرات مطرح شده، می توان دریافت که ایجاد یک فضای امن برای فرزندانمان لازم است، زیرا همانطور که آنها بزرگتر می شوند، و شروع به انجام کارها به طور مستقل می نمایند، دایره فعالیتشان را گسترش می دهند. فعالیت هایی مانند: داشتن حساب های کاربری با رمز عبورهای متفاوت، مراقبت از اطلاعات شخصی خود و خانواده، ، دوست یابی مجازی، مراقبت از سیستم متصل به اینترنت خود و بارگذاری یا بارگیری محتوای متنی، ویدئو، عکس، صوت و ... . پس نیاز به آموزش و کنترل آنان از ابتدا، تا زمانی که هنوز بطور کامل مستقل نشده اند، یک امر ضروری ست(www.verywellfamily.com).
 این مقاله از سه بخش تشکیل شده است. که در بخش دوم، شما با چندین راهکار ساده جهت کنترل و مدیریت بهتر کودکان در فضای اینترنت آشنا می شوید و در بخش سوم، نتیجه بررسی بعمل آمده مطرح می شود.
   2  -  Parental Controls-1 موجود در Control panel سیتم عامل ویندوز
برنامه کنترل والدین به شما این امکان را می دهد تا بتوانید رفتار فرزند خود را در کامپیوتر و محیط مجازی وب جهت دهی و کنترل نمایید. از جمله ی این امکانات : تعیین زمان دسترسی فرزندتان به کامپیوتر و محدود نمودن آن، عدم دسترسی به بازی هایی که مناسب سن او  نیست، مسدود کردن برنامه های مشخصی که بر روی کامپیوترتان موجود است.
برای دسترسی به این ابزار در ویندوز 7، از مسیر Parental Controls Start->Control Panel-> اقدام می نماییم. در Parental Controls  وارد حساب Administrator  شوید و پس از تنظیم نمودن رمز عبور وارد حساب کاربری فرزندتان می شوید. در آنجا می توانید تنظیمات گفته شده جهت کنترل فرزندتان را انجام دهید. مانند شکل زیر:


 

 

   2-2 استفاده از برنامه کنترل والدین(Parental Control) بر روی تلفن همراه وکامپیوتر ، به همراه         نسخه های تحت وب آن
برنامه کاربردی کنترل والدین ، ویژگی هایی دارد که در خدمات تلویزیون دیجیتال، کامپیوتر و بازی های ویدئویی، دستگاه های تلفن همراه و نرم افزار، به والدین این اجازه را می دهد که دسترسی به محتوا را برای فرزندان خود محدود کنند. این کنترل ها برای کمک به والدین جهت محدود کردن فرزندانشان در مشاهده محتوایی خاص ایجاد شده است، چون این محتوا ممکن است برای آنها نامناسب باشد(www.internetmatters.org). کنترل های والدین تقریبا به  چهار  دسته  تقسیم  می شوند: فیلتر های محتوا که  دسترسی به محتوای  نامناسب  را  محدود  می کنند؛کنترل استفاده، که شامل محدودیت استفاده از دستگاه ها بالحاظ محدودیت زمانی یا ممنوعیت استفاده از برخی کاربردها می باشد؛ ابزار مدیریت استفاده از کامپیوتر، که استفاده از نرم افزار خاص را مدیریت می کند؛ و نظارت، که می تواند مکان و فعالیت دستگاه ها را در هنگام استفاده ردیابی کند(Baumrind, 1966).
پس از پیکربندی  برنامه کنترل والدین، می توانید به طور خودکار برای مدت زمان خاصی دسترسی به اینترنت را مسدود کنید.
برخی از انواع برنامه های کنترل والدین برای نسخه  موبایل و کامپیوتر:
Qustodio، WebWatcher، Net Nanny، Kaspersky SafeKids: Parental Control & Family GPS، Norton Family parental control، Trend Micro Maximum Security ، Bitdefender.
اکثر برنامه ها در نسخه هاي رايگان در دسترس هستند، اما احتمالا بايد يک اشتراک ماهانه يا سالانه براي دريافت کنترل هايي که خودتان مي خواهيد، پرداخت کنيد.
در این مقاله محیط Bitdefender، یکی از برنامه های کنترل والدین اشاره شده در بالا، را بعنوان  نمونه  برای  شما شرح می دهیم، محیط کاری مابقی برنامه ها مشابه است.   
Bitdefender
کنترل والدین Bitdefender  شما را قادر می سازد حتی اگر شما در خانه نیستید، فرزندانتان را در استفاده از اینترنت کنترل کنید.
برای محدود کردن دسترسی به اینترنت در زمانهای خاصی از روز، این مراحل را در Bitdefender دنبال کنید:
1-در دستگاه متصل به اینترنت خود یک مرورگر وب باز کنید.
2- به این آدرس بروید: https://my.bitdefender.com
3- یک حساب کاربری ایجاد کنید و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد حساب کاربریتان شوید.
4- برای دسترسی به داشبورد روی کنترل والدین کلیک کنید.
5- نمایه فرزند خود را در منوی سمت چپ انتخاب کنید. (در مثال ما، ما یک نمایه برای علی ایجاد کرده ایم)
6- برای دسترسی به پنجره فعالیت وب، بر روی پنل وب کلیک کنید. روی Schedule کلیک کنید.
7- فواصل زمانی جهت مسدود(Block) نمودن را می توانید بصورت تکی یا با کشیدن و رها کردن موس، انتخاب نمایید(سلول های انتخاب شده برای علی، دسترسی او به برنامه ها را در این بازه ها مسدود می نماید.) و آن را ذخیره می نمایید(www.bitdefender.com).
این مراحل را به ترتیب در شکل های زیر مشاهده می نمایید:
 

 

     3-2 محدود کردن دسترسی افراد به مودم با آدرس فیزیکی Mac
می توان با بدست آوردن آدرس مک دستگاه های متصل به اینترنت، اتصال دستگاه فرزندمان به اینترنت را مسدود نماییم. جهت بدست آوردن آدرس مک دستگاه از روش زیر استفاده نمود:
پیدا کردن مک آدرس :
•    در دستگاه های موبایل این مسیر را برای پیدا کردن مک آدرس دنبال کنید Setting > WiFi Advance > Mac
•    حال برای پیدا کردن آدرس فیزیکی لپ تاپ یا کامپیوتر خود باید در داخل قسمت Search عبارت CMD را جستجو کرده و عبارت ipconfig/all را داخل آن تایپ کنید حال در قسمت Wireless LAN Adapter عبارتی که جلوی Physical Address است همان آدرس فیزیکی شماست . البته می توان در همین محیط با دستور getmac نیز آدرس مک را بدست آورد.
اگر بدست آوردن آدرس مک بدین صورت برایتان میسر نبود، می توان از برنامه هایی که در این زمینه وجود دارند استفاده نمایید. از جمله این برنامه ها: Fing، قابل نصب بر روی موبایل و NetCut قابل نصب بر روی کامپیوتر می باشد. این دو برنامه آدرس مک و آدرس آی پی کلیه دستگاه های متصل به اینترنت را به شما می دهد.
پس از بدست آوردن آدرس مک دستگاه مورد نظر، وارد تنظیمات مودم می شویم و این آدرس را در قسمت Mac Filtering در سربرگ Advanced Tabوارد می نماییم. جهت نحوه ی ورود به تنظیمات مودم، می توانید این تنظیمات را با توجه به نوع و مدل مودم خود در اینترنت جستجو نمایید.
برخی از مودم ها علاوه بر امکان فیلتر نمودن آدرس مک، می توانند سرعت اینترنت را محدود نمایند. از جمله  این  مودم ها  می توان  به  مودم   شرکت  TP-LINK  اشاره  نمود  که  قابلیت Bandwidth Management را به ADSL Modem های خود اضافه کرده است و کافیست آن  را  بر  روی  مودم خود فعال کنید. عملکرد مدیریت پهنای باند این مودم ها بسیار هوشمندانه است. در ابتدا حداکثر پهنای باند موجود را برای مودم مشخص کرده و پس از آن حداقل پهنای باندی که هر فرد میتواند داشته باشد را مشخص میکنیم. اگر شما مودم دیگری دارید و می خواهید سرعت آپلود و دانلود افراد را محدود سازید می توانید از از Speed Limiter نرم افزار IDM موجود بر روی سیستم خود، استفاده کنید.
می توان با نصب افزونه بر روی مرورگر خود دسترسی به وب سایت ها را نیز مسدود نمود. یکی از این افزونه ها که قابل نصب بر روی مرورگر کروم است Block Site. پس از نصب افزونه، در بخشی خالی از صفحه مرورگر کلیک راست ماوس را فشار داده و از منوی به‌ نمایش درآمده گزینه‌ Block Site را انتخاب کرده و در ادامه روی Options کلیک کنید. در سمت چپ صفحه تنظیمات افزونه، گزینه‌ هایی به‌ نمایش درآمده است که با انتخاب هر کدام میتوانید فیلتر های مختلفی را اعمال کنید.
   3- نتیجه گیری:
رشد روز افزون دستگاه ها و برنامه های کاربردی از یک سو، و توسعه برنامه های تحت وب با بارگزاری مختلف محتوایی از سوی دیگر، احساس نیاز به آموزش و کنترل محیط مجازی برای کودکانمان را فراتر از قبل می کند. گرچه این رشد سریع منجربه دسته بندی هوشمندانه تر محتواها و تولید برنامه های کاربردی مفیدتر جهت کنترل آنان می شود، ولی هرگز نیاز به آموزش و کنترل از بین نمی رود. افزایش امکانات روز افزون در دستگاه های هوشمند مورد استفاده در زندگیمان هم باعث دسترسی سریع تر ما به اطلاعات مورد نیازمان می شود و هم منجر به ردیابی مسیر گردآوری این اطلاعات. پس فرزندان ما باید یاد بگیرند که هر جستجو و گشت و گذار در محیط مجازی می تواند اثری مانا از آنان  برجا بگذارد. همان طور که در سطح تقلیل یافته آن می توان به اطلاعات موجود در بخش تاریخچه ، کش و کوکی های تنظیمات مرورگر اشاره نمود .
      منابع:
1- https://www.theguardian.com/technology/2014/aug/11/how-to-keep-kids-safe-online-children-advice.
2- Vincent, Iannelli, https://www.verywellfamily.com/parental-controls-2634209- 2018.
3- https://www.bitdefender.com/support/how-do-i-restrict-the-   internet-access-for-my-child-1001.html.   
4 -https://www.internetmatters.org/issues/online-pornography .
 5- Baumrind, Diana. "Effects of authoritative parental control on child behavior" (PDF). University of California, 1966.
 

ویرایش شده توسط آپا دانشگاه لرستان (23 مهر 1397)