‫ فضای مجازی | انجمن

طهماسبی راهبران
طهماسبی 14 مرداد 1397


خطرات تهدید آمیز بازی­ های آنلاین

طبق تحقیقات انجمن نرم افزار و سرگرمی،"در ایالات متحده به طور متوسط هر خانواده دارای حداقل یک کنسول بازی اختصاصی، رایانه شخصی یا گوشی هوشمند می‌باشد." طبق گزارشات در سال 2015، 63 درصد از کودکان 2 تا 17 ساله از دستگاه‌های تلفن همراه برای بازی استفاده می‌کنند. در حالی که بازی‌های آنلاین می‌تواند تعامل اجتماعی را فراهم کند، اما نگرانی‌هایی از مشکلات سایبری تا شکارچیان آنلاین در مورد این بازی‌ها وجود دارد. مهمترین کاری که والدین باید انجام دهند، نحوه استفاده از بازی های آنلاین، اینترنت، خطرات و تهدیدات و امنیت اطلاعات در این فضا را برای فرزندانشان شفاف سازی کرده و در صورت لزوم از مشاوران امنیتی در این حوزه کمک بگیرند.

در اینجا لیستی از هفت هشدار خطرناک و راهنمایی‌های ساده برای ایمن نگه داشتن کودکان و نوجوانان ذکر شده است:

1. سوء استفاده سایبری

بسیاری از کودکان و نوجوانان برای فرار از زندگی واقعی خود به دنیای آنلاین پناه می‌برند. هیچ کس نمی‌داند که پشت نقاب بازیکنان چه کسی است، در چه مدرسه ای درس می‌خواند و یا حتی چه شغلی دارد.

درک امنیت فعالیت ها ‌در فضای آنلاین برای فرزندان و والدین بسیار مهم است. اکثر بازی‌ها به بازیکنان این اجازه را می‌دهد که چت یا پیام‌های ناشناس را مسدود کرده و هنگام مشاهده نقص در شرایط حریم خصوصی، با نوشتن و یا گرفتن تصویر از مکالمات تهاجمی به مدیران بازی اطلاع دهند.

2. مشکلات حریم خصوصی

برای امنیت در اینترنت توصیه می‌شود کودکان و نوجوانان از نام‌های کاربری که افشاء کننده نام واقعی یا سنشان است، اجتناب نمایند. طبق گزارشات US-CERT، ماهیت اجتماعی بازی‌های آنلاین به مجرمان سایبری اجازه دستکاری مکالمات را می‌دهد. آن‌ها ممکن است کودک یا نوجوانی را در یک کانال چت عمومی شناسایی و انتخاب کرده و سپس شروع به ارسال پیام‌های شخصی کنند و اطلاعات دقیق را از وی درخواست نمایند. با جمع آوری اطلاعات از بازی‌ها و منابع دیگر، ممکن است هکرها بتوانند با نام قربانیان خود حساب‌هایکاربری ایجاد و یا به حساب‌های موجود دسترسی پیدا کنند.

هرگز اطلاعات شخصی خود را لو ندهید و از متفاوت بودن نام کاربری و کلمه عبور در سایت‌های بازی و بازی‌های مختلف اطمینان حاصل نمایید.

3. اطلاعات شخصی در کنسول بازی‌ها و رایانه‌های شخصی

یکی دیگر از خطرات بازی‌های آنلاین، از طریق کنسول‌ها یا رایانه‌های شخصی است. در مواقعی که این دستگاه‌ها خراب، مستهلک و یا قدیمی می‌شوند، بسیاری از خانواده‌ها این دستگاه‌ها را دور می اندازند و یا آن‌ها را برای فروش می‌گذارند. اما اغلب فراموش می‌کنند که فایل‌ها و اطلاعات شخصی خود را حذف نمایند و با این کار زندگی شخصی و مالی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. شما باید تمام اطلاعات شخصی را از کنسول‌های بازی و گوشی‌های هوشمند پاک کرده و سپس تنظیمات مجدد کارخانه را انجام دهید. اگر دستگاه شامل درایوهای ذخیره سازی خارجی (به عنوان مثال، کارت‌های حافظه ) باشد، آن‌ها را به کامپیوتر خود متصل نموده و اطلاعات را پاکسازی کنید. برای رایانه‌های شخصی، فقط به حذف اطلاعات تکیه نکنید، زیرا با این کار داده‌ها از درایو حذف نخواهند شد. از اینرو شما باید از برنامه‌هایی استفاده کنید که با نوشتن مجدد، داده‌ها را چندین بار حذف می‌کند.

4. نگرانی‌های وب‌کم

بر طبق گزارشات، بیش از 4500 وب‌کم آمریکا در سال گذشته هک شده و به وب‌سایت‌های روسی منتقل شده‌اند. هر دستگاه متصل مانند وب‌کم یا دستگاه صوتی می‌تواند توسط مهاجمان کنترل شده و مورد استفاده قرار گیرد تا از کودکان شما سوء استفاده کنند. برای کمک به کاهش این خطر، سیستم خود را به طور منظم در جهت پاکسازی از نرم افزار‌های مخرب اسکن نموده و تنظیمات پیش فرض وب‌کم را تغییر دهید.

5. شکارچیان آنلاین

شکارچیان آنلاین از بازی‌های ویدئویی برای جلب توجه و جلب کردن قربانیان جوان‌تر استفاده می‌کنند که ممکن است شامل پیام‌های نامناسب، چت تصویری با وب‌کم و یا حتی ملاقات‌های حضوری باشد که می‌تواند منجر به استفاده‌های جنسی شود. در جهت مبارزه با این مشکلات، صحبت کردن با فرزندانتان در خصوص خطرات فضای آنلاین و نظارت بر بازی های آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

6. هزینه های پنهان

برخی از بازی‌های آنلاین به صورت Freeهستند، به این معنی که آنها به صورت رایگان به شما ارائه می‌شوند، اما اگر می‌خواهید به قسمت‌های دیگر بازی دسترسی داشته باشید، شامل "پرداخت هزینه درون برنامه ای " می­باشند. برای مثال، یک بازیکن ممکن است برای خرید یک شمشیر مجازی یا یک قطعه زره برای شخصیت‌های خود، هزینه را از کارت اعتباری بپردازد. در بیشتر موارد، این بازی‌ها نیاز به یک کارت اعتباری برای ثبت نام و شروع به بازی دارند. شماره کارت خود را برای هر بازی Free(رایگان) ارائه ندهید. اگر فرزندانتان اجازه استفاده از تلفن هوشمند یا رایانه خود را داشته باشند، باید به طور جدی "بروزرسانی‌های درون برنامه" را غیر فعال کرده تا از خریدهای درون برنامه جلوگیری شود.

7. برنامه های مخرب

برنامه های مخرب(بدافزار) ممکن است یک برنامه مفید و کاربردی را تغییر داده و نسخه مخرب را بهGoogle Play یا یک نرم‌افزار بازار دیگر آپلود کنند. همیشه مراقب باشید که کدام برنامه‌های شما در حال دانلود هستند. برنامه‌ها می‌توانند مفید باشند و یا به عنوان برنامه‌های مفید استفاده شوند. بنابراین مهم است که قبل از دانلود در قسمت نظرات، پیام‌های کاربران دیگر را مطالعه کنید، تحقیقات را انجام دهید و مطمئن شوید که هر برنامه قبل از اینکه بر روی گوشی هوشمند شما دانلود شود، امن است. لازم به ذکر بوده که برنامه‌ها را فقط باید از منابع معتبر دانلود کنید.

بازی‌های آنلاین همیشه سرگرم کننده نیستند و کودکان به عنوان اولین قربانیان در معرض خطر سرقت هویت، تقلب کارت اعتباری و حتی سوءاستفاده جنسی هستند. با اطمینان و اعتماد به نفس کامل با فرزندان خود درمورد این خطرات صحبت کنید، تا از این تهدیدات اجتناب نمایند.

https://usa.kaspersky.com/resource-center/threats/top-7-online-gaming-dangers-facing-kids

ویرایش شده توسط طهماسبی (22 مرداد 1397)
مهرداد
مهرداد 7 دی 1397

با سلام خدمت همه

ما در دنیای مجازی بسیار کارهای قابل توجهی برای اجرایی شدن داریم

خالی از لطف نیست مطلبی در این باره برای شما دوستان عزیز قرار بدم

دنیای مجازی سازی در انواع مختلف