‫ اینترنت 5G

اینترنت 5Gچیست؟!

اینترنت 5G یا نسل پنجم نامی است که در حال حاضر به نسل بعدی از اینترنت موبایل گفته می‌شود که قرار ست بعد از 4Gعرضه شود. سرعت اتصال این سرویس به اینترنت به طور غیر قابل باوری زیاد است و از فرکانس‌های بالاتری نسبت به 4Gاستفاده می‌کند. این نوع از اینترنت ، محدودیت‌های بسیار کمتری دارد که برای تکنولوژی‌هایی مانند “اینترنت اشیا” ایده آل است. به علاوه از آنجایی که سیگنال‌های این نوع از اینترنت نمی‌تواند زیاد انتشار پیدا کند، می‌بایست تعداد نقاط دسترسی بیشتر (Access Points) و همینطور با فاصله نزدیک تر به هم قرار گیرند.

اینترنت 5Gچه برتری ای نسبت به 4G  خواهد داشت؟!

شبکه‌ی 5Gدیر یا زود به زندگی همه‌ی مردم وارد می‌شود و قطعا دستاوردهای مهم و پیشرفت‌های زیادی نسبت به شبکه‌های قبلی به‌همراه خواهد داشت.شبکه‌ی 5Gاز چند ماه پیش به‌صورت جدی وارد زندگی برخی کاربران دنیای فناوری شده‌است. محصولاتی همچون گلکسی اس 10 نسخه5Gو وان پلاس 7 پرو از اولین گجت‌های هوشمندی بودند که با ادعای ارائه‌ی اتصال به سریع‌ترین شبکه‌ی مخابراتی جهان، به کاربران ارائه شدند

حالا که اینترنت5Gچشم انداز رویایی‌تری عرضه می‌کند دلیل نمی‌شود که 4G  فراموش شود. از آنجاییکه هنوز مناطق زیادی هستند که به این تکنولوژی دسترسی ندارند، توسعه این سیستم همچنان در دستور کار بسیاری از اپراتورهاست. همانطور که پروفسورSutton عنوان کرده است: ” این دهه، مختص 4G و دهه آینده به  5G اختصاص دارد.”

مزایای اینترنت 5G

پخش ویدئو با کیفیت 8K

امروزه باتوجه‌به سرعت اتصالات 4G، حتی پخش ویدئو با کیفیت4Kنیز توسط کاربران محدودی انجام می‌شود. با ظهور و توسعه‌ی 5G شاهد پیشرفت عظیمی در این حوزه خواهیم بود که امکان پخش ویدئو با کیفیت 8K را هم به کاربران و فعالان دنیای فناوری می‌دهد؛ پخشی که قطعا تأخیرهای کنونی را به‌خاطر از بین رفتن محدودیت سرعت، به‌همراه نخواهد داشت.

پخش ویدئوهای با کیفیت بالا را می‌توان یکی از مزایای روشن افزایش سرعت در شبکه‌های مخابراتی آینده دانست. به‌بیان‌ساده به‌خاطر اینکه داده‌ها با سرعت بیشتری منتقل می‌شوند، می‌توان داده‌های بیشتری را در زمان برابر جابه‌جا کرد. درنتیجه می‌توان محتوایی با کیفیت بسیار بیشتر (و حجم بالاتر) برای کاربران ارسال کرد

تجهیزات کنونی کاربران از جمله تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، تلویزیون‌ها و گیرنده‌های تصویری هنوز قابلیت‌های مورد نیاز برای دریافت محتوای 4Kو اتصال به شبکه‌‌ی5Gرا به‌صورت کامل ندارند. البته توسعه‌ی تجهیزات با سرعت بالایی رخ می‌دهد و می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ی نزدیک موج جدیدی از خرید برای در اختیار داشتن محصولات با قابلیت‌های5Gو 8K  به راه بیفتد.

دانلود محتوا با حجم و سرعت بسیار بالا

با ظهور و گسترش 5G، همان‌طور که کیفیت محتوای قابل پخش افزایش می‌یابد، می‌توان داده‌هایی با حجم بسیار بالاتر را نیز در سرعتی بسیار بیشتر از 4G  دانلود کرد. با افزایش سرعت، دانلود فایل‌های حجیم منطقی‌تر می‌شود. به‌بیان‌ ساده‌تر اگر امروز فایلی با حجم ۱۰ گیگابایت برای دانلود با اتصال  4Gداشته باشید، شاید به‌دنبال راه‌هایی دیگر برای جابه‌جایی آن بگردید؛ اما با5G دیگر دانلودهایی با چنین حجم، منطقی خواهند بود.

افزایش حجم قابل دانلود، امکان افزایش حجم داده‌ها را نیز به توسعه‌دهنده‌ها می‌دهد. درنتیجه احتمالا شاهد بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی با گرافیک بهتر و قابلیت‌های بیشتر نیز خواهیم بود. شاید تنها محدودیت کاربران در آن زمان، حافظه‌ی محدود گجت‌های هوشمند باشد. شاید هم مفهومی به‌نام ذخیره‌سازی فایل به‌صورت محلی و در داخل گوشی یا تبلت، منسوخ شود.

بازی‌های آنلاین با کیفیتی نزدیک به کنسول‌های حرفه‌ای

بازی‌های آنلاین با اینترنت داده و موبایل، امروزه فعالیتی منطقی نیستند. نه‌تنها سرعت، بلکه تأخیر نیز چالش‌های مهمی بر سر راه بازی‌های آنلاین ایجاد می‌کند. تأخیر، زمان مورد نیاز از سمت شبکه برای پاسخگویی به درخواست‌های کاربران است. طبق تعریف، بالا بودن این فاکتور، تجربه‌ی با کیفیت بازی آنلاین را مختل می‌کند. با گسترش شبکه‌ی 5Gو افزایش سرعت، قطعا این مانع از سر راه گیمرها برداشته خواهد شد.

افزایش خودروهای خودران

5G می‌تواند به‌عنوان عنصری حیاتی در عمومی شدن خودروهای خودران عمل کند. چنین خودروهایی برای کاربرد بهینه باید توانایی ارسال و دریافت داده با خودروهای دیگر، جاده‌های هوشمند و عناصر دیگر را داشته باشند. درنتیجه به اتصالی سریع، تأخیر پایین در پاسخگویی، پهنای باند عظیم و پایداری بالای شبکه نیاز خواهد بود. قابلیت‌هایی که همگی توسط 5G ارائه می‌شوند.

کارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارند برای پیاده‌سازی هرچه بهتر خودروهای خودران، باید عملکرد شبکه در حد روشن و خاموش کردن چراغ سریع باشد. درواقع حساسیت خودرو به‌قدری بالا است که هر رخداد باید با پاسخگویی سریع خودرو همراه شود. به‌همین دلیل سیگنال‌های سریع متصل به شبکه‌ی  5G نیاز الزامی خودروهای خودران خواهند بود

استریم بازی‌هایVR

همان‌طور که گفته شد، 5Gامکان پردازش بازی‌ها در فضای ابری را ارائه می‌کند. درنتیجه دیگر هیچ محدودیتی برای استریم بازی‌ها وجود نخواهد داشت. با برداشته شدن محدودیت‌ها نیز می‌توان انتظار توسعه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی را منطقی دانست. بازی‌های آینده کیفیت‌هایی بسیار بیشتر از نمونه‌های کنونی همچون هدست واقعیت مجازی Google و PlayStation VR خواهند داشت. به‌علاوه بازی‌های مذکور را می‌توان تنها با یک گوشی هوشمند و عینک واقعیت مجازی ساده و بدون نیاز به قدرت پردازشی بالا بازی کرد.

پخش زنده‌ی رویدادها به‌صورتVR

پخش زنده‌ی رویدادهای ورزشی و کنسرت به‌‌صورت واقعیت مجازی، مفهوم جدیدی نیست. البته هنوز نمونه‌های زیادی از چنین فناوری‌های نمی‌بینیم و دلیل آن نیز همان محدودیت اتصال‌های کنونی اینترنت است. با گسترش 5Gمی‌توان انتظار داشت که هر کاربری تنها با یک اتصال اینترنت و عینک مخصوص واقعیت مجازی، حداکثر تجربه‌ی واقعی را از رویدادهای زنده داشته باشد.

پخش زنده‌ی رویدادها به‌صورت واقعیت مجازی و با بهره‌گیری از  5G ظرفیت زنده‌تر کردن رویدادها به شیوه‌ای جدید را دارد. به‌عنوان یکی از نتایج چنین دستاوردهایی می‌توان به کاهش تمایل برای حضور فیزیکی در کنسرت‌ها و ورزشگاه‌ها اشاره کرد. حتی شاید مفهوم بلیط‌فروشی برای حضور زنده به‌مرور منسوخ شود.

اما آیا از 6G هم خبری خواهد شد؟

پروفسور ساتن جواب این سوال را اینگونه می هد:

اگر 5Gبه درستی اعمال شود،چیزی به نام  6Gدر کار نخواهد بود.” این جمله بدین معنیست که اگر زیرساخت‌های این سیستم به درستی انجام شود، نیازی به جایگزینی آن با مدل دیگری نخواهد بود و فقط به ارتقا سیستم نیازمند خواهد بود. در سال‌های گذشته، تکنولوژی اطلاعات موبایل، بر اساس سخت افزاری بنیان نهاده شده است اما هسته اصلی اینترنت 6G، نرم افزاری است. نرم افزارها قابلیت ارتقا دارند ولی در مورد سخت افزارها به ندرت چنین امکانی وجود دارد.”

5G چه زمانی عرضه می شود؟

طبق اخبار و گزارش‌های مرتبط، اینترنت  5G تا سال 2020 عرضه خواهد شد و تا سال 23-2022 ( و شاید بیشتر) شاهد عرضه عمومی آن خواهیم بود. شهر Bournemouth در کشور انگلستان، برای عرضه آزمایشی این تکنولوژی انتخاب شده است. با استفاده از نقشه 3 بعدی این شهر( که در حال آماده سازی است) ، اپراتورهای تلفن همراه قادر خواهند بود مناطقی که بهترین مکان برای تعبیه نقاط دسترسی( Access Point ) این تکنولوژی ،از لحاظ پوشش دهی و سرعت خواهد بود را پیدا کنند.

 

 


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید