‫ توصیه‌های استفاده کودکان از تلفن همراه

تلفن‌های همراه امروزه به بخش جدایی ناپذیری از زندگی نه تنها افراد بالغ و بلکه کودکان نیز تبدیل شده است. 

بدون شک یکی از بهترین فواید تلفن همراه برای کودکان و نوجوان قابلیت استفاده از تلفن همراه در شرایط اضطراری است. در شرایطی مثل دور بودن از خانه برای مدتی طولانی ، بیرون رفتن به همراه دوستان و یا سایر شرایط می توان از تلفن همراه استفاده کرد.

مواردی مانند عدم اطلاع کافی والدین از بازی‌ها و برنامه‌ها، عدم امکان نظارت بر محتوای اینترنت بدون استفاده از ابزارهای فنی، مشغله‌های زندگی روزمره و مواردی از این دست موجب شده است که والدین نتوانند به صورت مستمر و دائمی بر فرزندان خود نظارت داشته باشند.

استفاده بیش از حد از تلفن همراه، فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند مشکلاتی از قبیل مشکلات روحی، ضعف بینایی، چاقی و کم تحرکی، مشکلات رفتاری و اخلاقی و هم چنین افت تحصیلی فرزندان را به همراه داشته باشد.

اما راه‌حل چیست؟

آیا می‌توان کودکان و نوجوانان را از دسترسی به این فناوری‌ها منع کرد؟

آیا والدین میتوانند در تمام اوقات نظارت کامل و مستمری بر فرزندان داشته باشند؟

پاسخ صحیح به این سوالات و عامل رفع نگرانی چیزی نیست جزء افزایش مهارت و آگاهی والدین و فرزندان در استفاده درست، سالم و امن از تلفن همراه. والدین می‌توانند با رعایت نکات زیر تا حد بسیار زیادی جلوی آسیب­ها و مخاطرات ناشی از استفاده فرزندان از اینترنت و گوشی های هوشمند را بگیرند.

بسیاری از والدین معتقدند باید خیلی زود کودکانشان با تلفن های هوشمند و تبلت آشنا شوند، چرا که دنیای آینده، دنیای فناوری اطلاعات است. اما کارشناسان معتقدند که هر ابزاری باید در زمان و موقعیت مناسب در اختیار کودک قرار گیرد. و دسترسی زودتر از موعد کودک به تلفن همراه آسیب های جبران ناپذیری به دنبال دارد.

برنامه استفاده کودکان از تلفن همراه هوشمند 

یک روند درست و مناسب برای در اختیار داشتن تلفن همراه این است که کودکان تا قبل از ورود به مدرسه از تبلت‌های مشترک خانوادگی استفاده کنند. تبلت‌هایی که سیم‌کارت ندارند و دسترسی آنها به اینترنت محدود شده است. مشترک بودن نیز به این خاطر است که کودک احساس مالکیت کامل نکند و پدر و مادر بتوانند به راحتی استفاده از آن را کنترل کنند.

کودکان دبستانی از تلفن‌های همراه معمولی استفاده با سیم کارت‌های مخصوص کودک استفاده کنند تا امکان نظارت و کنترل بر آنها وجود داشته باشد. در این محدوده‌ سنی والدین می‌توانند مهارت‌های لازم دسترسی به اینترنت را با استفاده از رایانه‌های خانگی و رعایت نکات مرتبط با آن به کودک بیاموزند.

پس از این مرحله کودک آماده در اختیار داشتن تلفن همراه هوشمند می‌شود، تلفن همراه مجهز به سیم کارت کودک و ابزارهای نظارت والدین، تا امکان کنترل استفاده و نظارت بر رفتار فرزند برای والدین وجود داشته باشد.

در همه این مراحل استفاده از ابزارهای کنترل والدین می تواند به پدر و مادر برای تعیین برنامه‌هایی که فرزندشان اجازه دسترسی دارند، به همراه زمان‌بندی استفاده از هر برنامه کمک کند.

نرم‌افزارهای امنیتی یکی دیگر از الزامات استفاده از تلفن‌های هوشمند است. استفاده از نرم افزارهای امنیتی اصلی و به روزرسانی همیشگی آنها کاربران را از تهدیدات تازه حفظ می کند.  


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید