‫ بازی های خودکشی و رسانه های آنلاین: خانواده ها باید چه کار کنند؟

شاید شما نام بازی "نهنگ آبی"و  سریال "سیزده دلیل برای اینکه" را شنیده باشید. در رسانه‌­های اجتماعی چنین محتوایی در حال گردش است و ممکن است بر کودکان ما تأثیر منفی داشته باشد تا خودکشی را به عنوان راهی مناسب برای مقابله با مشکلاتشان مورد بررسی قرار دهند و یا حتی تحسین کننده اقدام به خودکشی باشد.
"سیزده دلیل برای اینکه" یک داستان ساختگی است که در سایت Netflix[1]منتشر شده است و حوادث دردناک یک دانش‌آموز دبیرستانی که تصمیم به پایان دادن به زندگی خود بوسیله خودکشی دارد را در بر می­‌گیرد. بازی گمراه­‌کننده "نهنگ آبی"بازیکنان نوجوان را به انجام وظایف مربوط به آسیب به خود در یک دوره 50 روزه متهم می­کند و آخرین وظیفه برای برنده شدن در این بازی، خودکشی است.

در حالی که بررسی دقیق مرگ در اثر خودکشی توسط بازی های آنلاین دشوار است، چنین بازی­‌هایی با تم­‌های تاریک مربوط به آسیب به خود یا خودکشی هنوز هم نگران کننده هستند. سوالات مهمی در مورد تاثیر رسانه­‌ها و قدرت رسانه­‌های اجتماعی مطرح می‌­شود. ما به عنوان پدر و مادر، نقش حفاظتی مهمی را ایفا می­‌کنیم که می­‌تواند اثرات منفی چنین نمایشی را کاهش دهد.

به کودکان خود سواد رسانه‌­ای برای تشخیص بین حوادث جعلی و واقعی آموزش دهید. به کودکان خود کمک کنید تا بازی‌­های آنلاین یا جوامع اجتماعی که می‌­توانند خطر ابتلا به بلای واگیر خودکشی را افزایش دهند، تشخیص دهند و از وقوع آن جلوگیری کنند. تأثیرات رسانه‌­ای که کودکان ما در معرض آن قرار دارند را بررسی کنید. در مکالمه با فرزندان خود مشارکت کنید تا بدانید که چه چیزی را تماشا کرده‌اند یا چه بازی آنلاینی را انجام داده‌­اند. کودکان خود را تشویق کنید تا نسبت به پست­‌هایی که در رسانه‌­های اجتماعی وجود دارند، حساس باشند تا در شایعات یا گزارش‌­های مربوط به خودکشی مشارکت نداشته باشند. زمانی که ما با فرزندمان صحبت می­‌کنیم، نباید بیش از حد حساس باشیم یا اضطراب خود را به آنها انتقال دهیم؛ بلکه به جای آن نگرانی خود را برای رفاه آنها و تعهد به حمایت از آنها در هر مبارزه­ای که ممکن است با آن روبرو شوند را بیان کنیم. ما با هم می‌­توانیم به آنها کمک کنیم تا بتوانند توانای‌ی غلبه بر چالش­ها بدون توسل به خودکشی یا رفتار ناسازگارانه را به دست آورند.

در اینجا به چند نمونه از چگونگی صحبت در مورد مسائل مربوط به نگرانی، اضطراب و خودکشی اشاره شده است:

همچنین هنگام گفت­‌وگو با فرزندانتان، سعی کنید نکات زیر را رعایت نمایید:

[1] Netflix: یک شرکت جهانی تولیدکننده و فراهم‌کننده سرویس‌های رسانه‌ای است.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید