‫ الگوی خوشحالی در بازی های دیجیتالی

آدمها زمانی که در کارشان پیشرفت می کنند خوشحال تر هستند. مهم نیست این پیشرفت چقدر باشد. مغز شما به گونه ای طراحی شده است که تا زمانی که در کارتان پیشرفت کنید احساس خوشحالی را تولید کند. این احساسات برای علاقه مند نگه داشتن شما به کاری که در حال پیش رفتن است، تولید می شوند.

نکته ی جالب اینجاست که نزدیک شدن به هدف، مهم تر از دستیابی به خود هدف است. به عبارت دیگر، انسان ها زمانی که برای رسیدن به یک هدف پیشرفت می کنند خوشحال تر از زمانی هستند که به آن هدف رسیده اند. وقتی به هدف می رسند، ممکن است ساعاتی یا حتی چند روز خوشحال باشند اما طولی نمی برد که آن احساسات مثبت محو می شوند، چون به آن شرایط عادت می کند.اما احساسات خوشحالی، به محض اینکه هدفی را مشخص می کنید و در آن پیشرفت می کنید به شما باز می گردند.

الگوی خوشحالی انسان ها این است. اگر می خواهید خوشحال بمانید باید هدف تعیین کنید و آن را به هدف های کوچک تقسیم کنید و برای رسیدن به آن هدف ها تلاش کنید. پس از رسیدن به آن هدف نیز هدف دیگری تعیین کنید.
یکی از دلایل اصلی علاقه مندی کودکان به بازی های دیجیتالی دقیقا همین است. بازی های دیجیتالی به آن ها حس رضایت بخشی می دهد که بعد از رسیدن به پیشرفت های قاعده مند به دست می آید: آنها با رفتن از یک مرحله به مرحله ی دیگراز حس خوشحالی پیشرفت در رسیدن به هدف برخوردار می شوند.

در حقیقت به دلیل همین ویژگی است که شکل جدیدی از اعتیاد در دوران مدرن ظاهر شده است: (اعتیاد به بازی های رایانه ای.) بازی های رایانه ای به گونه ای طراحی شده اند تا دُز کمی ازاحساس خوشحال را به بازی کننده تحویل دهد. در این بازی ها همیشه هدف های کوچکی روبروی شما هستند و با رسیدن به آنها احساس خوبی به شما دست می دهد. همچنین بلافاصله بعد از پیروزی در یک مرحله هدف دیگری ظاهر می شود که برای رسیدن به مرحله ی بعد باید آن را پشت سر بگذارید.

اما فکر می کنید چرا اغلب کسانی که به این بازی ها معتاد می شوند پسران و مردان هستند؟

این موضوع به گره های روانی(Obsessions) که ژنتیک و جامعه برای مردان به وجود آورده است مربوط می شود. جیمز بوئر در کتاب His Secret Obsession به خوبی در مورد این گره های روانی مردان صحبت می کند و دلیل آن را شرح می دهد .

در واقع فیلم ها، انیمیشن ها و بازی های کامپیوتری موفق (از نظر فروش) برای جذاب شدن بر همین عقده های روانی که در میان زن ها و مردان وجود دارد تکیه می کنند و آنها را بازتولید می کنند. به این معنی که این عقده ها از قبل در انسان ها وجود دارند اما محصولات سرگرمی آن ها را تقویت می کنند.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید