‫ چند نکته برای محافظت از کودکان در فضای مجازی

امروزه فضای مجازی به شدت گسترش یافته است و کودکان در سنین مختلف برای انجام امور متنوعی مانند: انجام تکالیف و تحقیق‌های مرتبط با مدرسه، بازی کردن و یا ارتباط با دوستان از این بستر استفاده می‌کنند. اگرچه این حجم استفاده از فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان به یک امر عادی و روزمره تبدیل شده است اما نگرانی‌ها و چالش‌هایی را برای والدین ایجاد کرده است؛ چرا که آسیب‌ها‌ی زیادی در کمین کودکان است. در صورتی که کودکان آموزش‌های مرتبط با نحوه گشت و گذار در وب را ندیده باشند فضای مجازی می‌تواند یک خطر جدی برای آنان محسوب شود.

در این گزارش والدین می‌توانند نکات اساسی را درباره نحوه محافظت کودکان‌شان از تهدید‌های فضای مجازی را مطالعه نمایند و محیط امنی را در اینترنت برای کودکان خود فراهم سازند.

1. آموزش امنیت فضای مجازی در اولین قدم

مسلما مشاهده مزایای اینترنت برای کودکان بسیار آسان می‌باشد، اما تهدیدهایی مانند سرقت اطلاعات، ویروس‌ها و حتی اخطار ارتباط آنلاین، از جمله موارد مهمی هستند که باید به کودکان آموزش داده شوند. اگرچه امکان دارد کودکان در مدارس با برخی از این مباحث آشنا شوند ولی این وظیفه والدین است که در تکمیل این موارد به کودکان کمک نمایند.

هنگامی که فرزندان هنوز با کمک و نظارت والدین از اینترنت استفاده می‌کنند، بهترین فرصت برای والدین است که درباره امنیت فضای مجازی، ایجاد کلمات عبور امن، نحوه شناسایی وب سایت‌های امن و سایر اصول ایمنی مرور وب با آن‌ها گفتگو نمایند و توضیحات لازم را به کودکان ارائه دهند.

2. مقایسه جنبه‌های اساسی امنیت فضای مجازی با امنیت در زندگی واقعی

بسیاری از روش‌های اساسی در حفظ امنیت فضای مجازی بازتابی از چگونگی حفظ امنیت خود در دنیای واقعی می‌باشد در این حوزه می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • از کلمات و اقدامات خود مراقبت کنید

در زندگی واقعی، والدین به فرزندان خود آموزش می‌دهند تا نسبت به آنچه که می‌گویند و انجام می‌دهند آگاه باشند؛ تا به احساسات دیگران آسیب نزنند و یا خود را در معرض آسیب قرار ندهند. اگرچه، اینترنت کمی متفاوت‌تر از دنیای واقعی است اما بایستی والدین به کودکان خود توضیح دهند هنگامی که چیزی را به صورت آنلاین ارسال می‌کنند، می‌تواند در فضای مجازی به طور نامحدود باقی بماند و امکان تغییر آن وجود نداشته باشد.

  • مراقب افراد ناآشنا و غریبه باشند

در دنیای واقعی، والدین عدم اعتماد به افراد غریبه و نحوه رفتار با آن‌ها را به کودکان آموزش می‌دهند. بایستی درباره این موارد در فضای مجازی نیز با کودکان صحبت کنند. والدین می‌بایست به فرزندان نحوه ارتباط با افراد غریبه، نپذیرفتن چیزی از آن‌ها و یا عدم ملاقات با افراد ناآشنا صحبت نمایند .

  • مراقبت از کلاه‌برداری‌های فضای مجازی

در دنیای واقعی کودکان رشد می‌کنند، اصول خرید کردن و مراقبت‌های لازم از کلاه‌برداری را در این زمینه یاد می‌گیرند. همان قاعده در فضای مجازی نیز وجود دارد ولی فراتر از خرید کردن می‌باشد و والدین باید درباره سرقت اطلاعات، پرداخت‌های آنلاین هنگام خرید و سایر کلاه‌برداری‌های احتمالی که می‌توانند به صورت آنلاین اجرا شوند با کودکان صحبت نمایند.

  • اطلاع دادن به والدین در صورت مشاهده اتفاقی خطرناک

والدین باید به کودکان خود آموزش دهند که در صورت مشاهده اتفاق خطرناک در فضای مجازی آن را با والدین خود در میان بگذارند. با این کار فرصتی برای والدین فراهم می‌شود تا مشکلات بالقوه را مشاهده نمایند و از به دام افتادن کودکان در خطرهای مرتبط جلوگیری نمایند.

3. محدود کردن دسترسی به سایت‌های خطرناک

زمانی که کودکان تحت نظارت مستقیم والدین در حال مرور وب هستند، امکان مدیریت آن‌ها و جلوگیری از تهدیدات وجود دارد اما در صورتی که والدین امکان نظارت مستقیم را نداشته باشند، می‌توانند دسترسی فرزندان خود به وب‌سایت‌های نامناسب یا خطرناک محسوب می‌شوند، کنترل نمایند. بسیاری از مرورگرهای اینترنتی به والدین این امکان را می‌دهند که دسترسی به سایت‌های خطرناک را محدود نمایند حتی گوگل یک ابزار SafeSearch را ارائه می‌دهد که جستجوی اینترنت را برای کودکان مناسب می‌نماید.

4. تشویق مدرن

یکی دیگر از کارهایی که والدین می‌توانند انجام دهند؛ این است که زمان استفاده از اینترنت مربوط به کارهای مدرسه را محدود به زمان‌های خاص مانند آخر هفته و یا پس از پایان تکالیف نمایند. در واقع زمانی که استفاده از تکنولوژی می‌آید، می‌تواند عادت‌های سالم در کودکان را تقویت کند.

والدین بایستی به این نکته توجه داشته باشند که آموزش کودکان در مورد امنیت فضای مجازی یک عملیات مداوم است، زیرا وب به طور مداوم تغییر می‌کند و همچنین مشکلات امنیتی بالقوه‌ای را به دنبال خود می‌آورد. بنابراین والدین نیز باید خود را درباره این مفاهیم بروز نگه دارند تا بتوانند آموزش‌های لازم را به کودکان خود منتقل کنند.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0

بایگانی