‫ بردگی مدرن در فضای مجازی به نام بردگی کودکان در قرن 21

در طی سال های اخیر شاهد حضور بی رویه کودکان درشبکه های فضای مجازی بوده ایم .کودکانی که تبدیل به یک ستاره در این شبکه ها می شوند و میلیون ها فالوور یا دنبال کننده کانال دارند و به تبع آن به پدیده ای به نام بردگی کودکان دامن زده اند.

این خود والدین هستند که فرزندشان را در چنین راهی وارد می کنند. بسیاری از والدین هیچ کنترلی بر روی زمانی که فرزندنشان در اینترنت صرف می کنند، ندارند یا این که حتی خودشان بعضی از ویدئوهای او را به اشتراک می گذارند. در واقع کودکان از بچگی با اینترنت و شبکه های اجتماعی بزرگ می شوند و هیچ خجالتی هم ندارند که عکس آن ها دست به دست بگردد.بسیاری از متخصصان شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی و روانپزشکان با این رویه رو به رشد به مخالفت برخواسته اند تا کودکان و نوجوانان ابزاری برای امرار معاش والدین نشوند.کودکان تا ۱۲ سالگی تقریبا نمی دانند مشهور شدن در شبکه های اجتماعی کار درستی است یا نه. چون تا این سن الگوی اولیه تربیتی و ایجاد علایق و حتی تنفر والدین هستند. آن ها با الگوبرداری از والدین فقط به درستی کارشان فکر می کنند.در نظر آن ها والدین هیچ گاه بد آن ها را نمی خواهند

افرادی که عکس های فرزندشان را در اینترنت منتشر می کنند آیا لحظه ای به این مسئله فکر کرده اند که این عکس ها باید فقط خانوادگی می بود. وقتی پدر و مادری قصد دارند با گذاشتن عکس فرزند خود در اینترنت او را برای یک مسابقه یا یک تبلیغ به نمایش بگذارند باید به روزی فکر کنند که دختر یا پسر آن ها بزرگ می شود و ممکن است این کار را یک سو استفاده تلقی کند. شاید حالا که او کودکی چند ساله است همه چیز به نظر بامزه برسد ولی پخش شدن عکس کودک در اینترنت و شبکه های اجتماعی و زیر ذره بین رفتن زندگی خصوصی اش نوعی سوء استفاده اخلاقی تلقی می شود.

مسئله اینجاست که چرا والدین خودشان عامل اصلی ابزار سو استفاده از فرزندانشان می شوند. چرا والدین تلاش می کنند تا عکس یا فیلم زندگی شان در شبکه های اجتماعی دست به دست بچرخد. به نظر می رسد ابتدا باید فکری به حال والدین شود که بدون اجازه کودک حریم خصوصی او را از بین می برند.

فاجعه عظیم تر آن جا است که گاهی عکس کودک به دست افراد بیمار می افتد یا کودک بعد از بزرگ شدن به صفحه اجتماعی خود در شبکه های اجتماعی دسترسی پیدا می کند که در نتیجه به راحتی می تواند در معرض انواع و اقسام خطرها و آزارها قرار گیرد.

متاسفانه در ایران افراد شروع به تقلید از یکدیگر و به خصوص شبکه های خارجی می کنند؛ پدیده مسابقه عکس زیباترین فرزند، یا ارسال ویدیو بازی یا کارهای بامزه آنها در شبکه های اجتماعی در حال رواج یافتن است. چه در کشورهای غربی و آمریکایی چه در ایران بسیاری از روان شناسان و وکلا عقیده دارند باید هر چه زودتر یک قانون به منظور ممانعت از گذاشتن عکس و فیلم بچه های زیر سن قانونی به تصویب برسد.

آکادمی آمریکایی اطفال American Academy of Pediatrics (AAP)نسبت به این موضوع به والدین هشدار داده است. و در حال حاضر به والدین آموزش و آگاهی می دهد که کودک را به وسیله ای برای کسب درآمد تبدیل نکنند.

امید بر آن است که والدین با احترام به کودک به عنوان یک فرد دارای هویت و دل نگرانی نسبت به آینده او؛ او را ابزاری برای رسیدن به خواسته های خود ندانند. از طرف دیگر این آکادمی امیدوار است هر چه زودتر قوانینی برای جلوگیری از بردگی مدرن در فضای مجازی به نام کودکان در دنیای مدرن توسط دولت های سراسر دنیا وضع و اجرایی شود


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید