‫ بلاگ‌های کاربر

کارشناس مرکز تخصصی آپا دانشگاه مازندران مشاوران

نکاتی برای افزایش هوش کودک

نوزاد حتی پیش از آنکه به دنیا بیاید نیز می تواند چیزهایی را یاد بگیرد. او صداها را می شنود و از طریق آنها چیزهایی را می آموزد. بنابراین بهتر است در طول روز زمان هایی را به صحبت کردن با او بپردازید. برای او شعر بخوانید. کودک را به گردش ببرید، با او صحبت کنید، از او درباره همه چیز سوال کنید.

 

·  به درخواستهای تکراری کودکتان توجه کنید. تکرار ارتباط  نرون ها را در مغز تقویت می کند. بنابراین کتابی را برای دهمین بار پیش از اینکه روی داستان دیگری پافشاری کنید برای او بخوانید.

·  کودکان باهوش پدر و مادرانی دارند که برای آنها به عنوان یک فرد احترام قائل هستند، به توانایی های آنها ایمان داشته و معتقدند که آن ها منحصر به فردند، اینگونه کودکان طبیعتا اعتماد به نفس خود را برای کارهای مخاطره انگیز و مبتکرانه افزایش می دهند.

·  ضریب هوشی کودکانی که در خانواده های پر مهر و محبت بزرگ شده اند از سایر کودکان بیشتر است. همه حواس فرزندتان را تقویت کنید. به عنوان مثال چشم ها را برای دقت در رنگ ها و مکان ها در پدیده های هستی، شنوایی را برای گوش کردن به طبیعت.

·  فرزندتان را تشویق کنید درباره آنچه می بیند، حرف بزند. به ایده کودک ارزش دهید و برای آن ها اهمیت قائل شوید.

·  به کودکتان بی اعتنایی نکنید، سئوال هایش را معتبر و محترم بدانید، برای پاسخ گفتن به پرس و جوهایش وقت صرف کنید و کمکش کنید تا جواب خود را بیابد. گوش فرا دادن به سخنان کودک و آزاد گذاشتن او برای کنجکاوی، نتایج مطلوبی در جهت رشد کودک در بر خواهد داشت.

·  آن چنان با کودک رفتار کنید که احساس کند همان هست که باید باشد. بدین طریق به او کمک کرده اید تا چنان باشد که در توان دارد.

·  وقتی کودک جیغ می زند، به او پاسخ دهید. به کودک ابراز علاقه کنید. او را بغل و نوازش کنید تا در مغزش مدارهای مثبت شکل گیرد که با عواطف مرتبط است، بغل کردن و تماس صمیمانه روزانه با کودک، امنیت عاطفی را در مغز او شکل می دهد.

·  از دستور دادن به کودک خودداری کنید، فقط با او حرکت کنید. به او اجازه دهید درباره موضوعات مختلف برای شما صحبت کند، نه آنکه شما با او صحبت کنید و دستور بدهید.

·  بر نقایص تمرکز نکنید و به جای آن تنها کار مثبت یا پیشرفت کودک را تشویق کنید.

·  صحبت با کودک تاثیر عمیقی بر رشد مغزی او دارد و در این امر مادران نقش حیاتی دارند.

·  همواره برای کمک به کودک خود در دسترس باشید و کودک خود را وادار کنید که ایده های جدید را امتحان کند.

·  حواس کودک را تحریک کنید. وسایل دوست داشتنی و تحریک کننده در محیط کودک باعث افزایش هوش او می شود. اشیایی از قبیل کیسه های کاغذی، تکه های اسفنج رنگی، بشقاب های پلاستیکی و اسباب بازیهای مختلف....

·  با کودک بازی کنید. هنگام بازی، کودک فکر می کند، برنامه ریزی می کند، راه های تازه ای می یابد و تجربه می کند. بازی های تخیلی به روند آموزش طعم خوش سرگرمی می بخشد. در نتیجه کودک مشتاق است و همیشه دلش

·  می خواهد بیشتر یاد بگیرد و این اساس هوش است.

·  کودک را ترغیب کنید خودش اسباب بازی بسازد. با اینکار خلاقیت وجودش بیدار می شود و یاد می گیرد تخیلش را به کار گیرد.

·  قصه گویی یک عنصر اساسی در رشد هوش است، این کار قدرت تفکر کودک را افزایش می دهد.

·  به اتفاق کودک داستانی بسازید و با هم آن را تکمیل کنید.

·  تمرینات خواندن و نوشتن را افزایش دهید. کودک را با محیطی پر از تصاویر گوناگون و وسایل علمی و هنری مانند کتاب، روزنامه و مجلات سرگرم کنید.

·  با کودک خود کتاب درست کنید. او داستانش را بگوید و شما برایش بنویسید و در پایان نقاشی کنید.

·  با کودک حرف بزنید. کودکی که به او اجازه صحبت کردن داده می شود و می تواند به راحتی افکار خود را بیان کند، در یادگیری زبان و رشد فکری پیشرفت بیشتری خواهد داشت.

·  به منظور توسعه توانایی های زبانی کودک مرتب از او سوال کنید.

·  مغز انسان با تمرین و ورزش توان پویایی و نرمش خود را به دست می آورد اما اگر مغز بیکار بماند و هیچ گونه فعالیت و کاری انجام ندهد تقویت نمی شود و کارایی و پویایی فکر از بین می رود.

·  باید تمایل به کسب انواع تجربه ها را در کودک برانگیخت. کودکی که فرصت هایی برای دیدن،شنیدن، مزه کردن، بو کردن ولمس کردن در اختیار دارد، ابزار اولیه خلاقیت را در دست دارد.

·  کودکانی که زیاد با اسباب بازی،  بازی می کنند اغلب از کودکانی که به میزان محدودی اسباب بازی در اختیار دارند خلاق ترند و قوه تخیل قوی تری دارند و آن هایی که به طورمرتب با والدین شان بازی می کنند در بزرگسالی از سطوح عالی تری از خلاقیت برخوردار می شوند.

·  ترس مانع رشد استعدادهای کودک می شود. از مهم ترین اقداماتی که ترس های کودک را از بین می برد، یافتن علت تشویق و نگرانی اوست.

·  کمبود مواد مغذی و تغذیه نا سالم از عواملی است که می تواند در رشد سلول ها و رگ ها و عملکرد مغز، تاثیر گذار باشد.

کارشناس مرکز تخصصی آپا دانشگاه مازندران مشاوران

اینترنت چه تاثیری روی مغز شما می گذارد؟

آيا آنلاین بودن شما را واقعا افسرده می‌کند؟ این نظریه مطرح است که از زمان در دسترس بودن اینترنت به صورت عمومی، افراد به طور جدی و از لحاظ بالینی دچار افسردگی شده‌اند. این مسئله، تنها یک ادعای بدون اثبات نیست، تاکنون نظرسنجی‌های بسیاری از افراد مختلفی که از اینترنت استفاده کرده‌اند و آنهایی که به اینترنت اعتیاد دارند، صورت گرفته و نتایج نشان می‌دهد که رابطه مثبتی میان ساعات استفاده از اینترنت و احساس غم، انزوا و گوشه‌گیری افراد وجود دارد. برخی از منتقدان معتقدند که استفاده‌ی زیاد از اینترنت، احتمال ابتلای فرد به افسردگی را دوچندان می‌کند. اما برخی دیگر می‌گویند اینترنت نمی‌تواند عامل افسردگی باشد، مگر اینکه کسی آن را پناه و محل آسایش خود بداند.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی شما را منزوی می‌کند

وقتی برقراری تعامل با دیگران، تنها با نوشتن و بدون هیچ کلامی صورت‌ می‌گیرد، شما قادر به تشخیص صداقت یا عدم صداقت طرف مقابل نیستید و بر اساس برداشت خودتان، حرف‌ها را تفسیر می‌کنید و برداشت شما کاملا به حال روحی‌تان بستگی دارد. بنابراین پذیرش یک عبارت مبهم مانند «نه ممنون» بعد از یک محاوره‌ی ناخوشایند، راحت‌تر از عبارات کنایه‌آمیز و به ظاهر مؤدبانه است و یک امتناع مؤدبانه تلقی می‌شود. تحقیقات نشان ‌می‌دهد که اگر شما خود را وقف هزاران دوست در فیسبوک یا سایر شبکه‌های اجتماعی کرده باشید، میزان استرس شما بسیار بالا خواهد بود. هر چه تعداد دوستان‌تان بیشتر باشد، بیشتر سعی می‌کنید که وجهه‌ی مثبتی از خود نشان بدهید، که از لحاظ عمومی قابل قبول باشید؛ ولی در زندگی واقعی با مشکل مواجه خواهید شد، زیرا استرسی که برای حفظ دوستان مجازی خود دارید، مانع از برقراری ارتباط در دنیای واقعی با افراد دیگر می‌شود.

از این شاخه به آن شاخه پریدن در اینترنت باعث کاهش تمرکز و حواس‌پرتی می‌شود

اینترنت روی بستر کامپیوترها ایجاد شده و به افراد این امکان را می‌دهد که به آسانی از کاری به کار دیگر و از موضوعی به موضوع دیگر بپردازند و به طور متوسط هر دو دقیقه یک بار این کار را تکرار کنند، اما ما هرگز قادر به استفاده از ویژگی چند کاره بودن که اینترنت به ما داده نخواهیم بود و به دلیل وقفه و شروع دوباره‌ی دائمی کارها، دچار رکود و افسردگی می‌شویم و با توجه به پاک شدن وقایع در اینترنت، مغز تلاش می‌کند تا با ایجاد یک حافظه‌ی چند کاره هر چیزی را که اتفاق افتاده در خود حفظ کند. این موضوع باعث می‌شود که افراد نتوانند حواس خود را جمع کنند و توانایی کار کردن و حل مسئله در آنها کاهش می‌یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که بعد از مدتی توانایی بازیابی خاطرات در ذهن و به همراه آن میزان هوش محاسباتی تحلیل می‌رود، هر چه از این شاخه به آن شاخه پریدن شما در اینترنت بیشتر باشد، این خطر هم بیشتر است و اگر از سنین کودکی چنین عادتی داشته باشید به اختلال حواس دچار می‌شوید، به همراه سایر مشکلات رفتاری که بعد از آن ایجاد می‌شوند.

گوگل جایگزین حافظه‌ی شما می‌شود

وقتی شما چیزی را یاد می‌گیرید، آن چیز در ذهن‌تان حک نمی‌شود، بلکه تنها نگاشتی روی اعصاب از مسیر حرکت و فعالیت‌های انتزاعی در آن لحظه رخ می‌دهد. بنابراین بازیابی اطلاعات در واقع فراخوانیِ یک مجموعه‌ی کدگذاری شده در ذهن است همراه با جزئیاتی که هر لحظه به آن اضافه می‌شود. وقتی شما از حافظه‌تان استفاده نکنید، مغز به مرور، این اطلاعات بیهوده و بی‌مصرف را حذف می‌کند. این یک مکانیسم خوب و طبیعی است که مغز دائما فضای خود را برای ورود اطلاعات جدید آزاد می‌کند. اما اگر همواره به جای مغزتان از گوگل استفاده کنید، مغز هم تنبل می‌شود و تمایل دارد به جای بازیابی اطلاعات، وقایع روزانه را در جایی آرشیو کند، بنابراین مغز نمی‌تواند خاطرات را به سرعت بازیابی کند و تا زمانی که از گوگل استفاده می‌کنید، نمی‌توانید فضایی را در مغزتان برای حفظ کردن اطلاعات اختصاص دهید، زیرا عادت کرده‌اید گوگل را جایگزین حافظه‌تان بکنید.

اینترنت باعث در خودماندگی و انزوای شما می‌شود

تا وقتی از اینترنت به عنوان مغزتان استفاده می‌کنید، آنقدر برای‌تان اهمیت می‌یابد که باعث می‌شود دائم از آن استفاده کنید تا آرامش خاطر پیدا کنید و موجب استفاده‌ی کمتر از مغزتان می‏‌شود و به اینترنت وابسته‏‌تر می‌شوید. همزمان با افسرده شدن به دلیل استفاده‌ی زیاد از اینترنت، بخش سفید مغز که مربوط به چندکاره بودن است، کم‏‌کم تحلیل می‏‌رود. به همین دلیل سایت‏‌های رسانه‌ها هشدارهای زیادی برای بازگشت کاربران به زندگی واقعی می‏‌دهند.

طرفداران بازی‏های ویدئویی از پیش‏روی در مراحل بازی، چشمک زدن تصویر، صداهایی که پخش می‌شود و بالا رفتن عدد مرحله‏‌ی بازی لذت می‏‌برند و تشویق می‌‏شوند تا باز هم آن را تکرار کنند، بدون آنکه از خود اختیاری داشته باشند. اگر این حالات برای شما آشناست، خوب است بدانید که چه عوارضی در انتظار شماست و از عواقب آن مطلع شوید.

حتی اگر شما علاقه‌ای به استفاده از اینترنت نداشته باشید یا از برنامه‌های نظارتی بترسید یا بخواهید از اثرات منفی اینترنت روی مغزتان جلوگیری کنید، باز هم ناگزیر از به‌کارگیری آن هستید. امروزه هر کسی یک گوشی هوشمند دارد و بسیاری از صنایع و شرکت‌ها به سوی ارائه‌ی کالاها و خدمات به صورت اینترنتی پیش رفته‌اند، بنابراین اینترنت یک پیش‌نیاز برای زندگی امروزی محسوب می‌شود و استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی دیگر چندان مناسب به نظر نمی‌رسد.

لزومی ندارد از اینترنت هراس داشته باشید، شما احتمالا معتاد به اینترنت نیستید و اگر فکر می‌کنید ممکن است به آن اعتیاد پیدا کرده باشید، می‌توانید تست‌هایی را برای اطمینان خاطر انجام دهید. تکنولوژی‌های جدید همیشه پتانسیل خطرناک بودن را دارند، اما این به این معنا نیست که امکان استفاده‌ی درست از آن وجود ندارد،. مثل هر چیز دیگری در این دنیا باید در مورد همه چیز اعتدال و میانه‌روی را رعایت کرد.

کارشناس مرکز تخصصی آپا دانشگاه مازندران مشاوران

اینترنت 5Gچیست؟!

اینترنت 5G یا نسل پنجم نامی است که در حال حاضر به نسل بعدی از اینترنت موبایل گفته می‌شود که قرار ست بعد از 4Gعرضه شود. سرعت اتصال این سرویس به اینترنت به طور غیر قابل باوری زیاد است و از فرکانس‌های بالاتری نسبت به 4Gاستفاده می‌کند. این نوع از اینترنت ، محدودیت‌های بسیار کمتری دارد که برای تکنولوژی‌هایی مانند “اینترنت اشیا” ایده آل است. به علاوه از آنجایی که سیگنال‌های این نوع از اینترنت نمی‌تواند زیاد انتشار پیدا کند، می‌بایست تعداد نقاط دسترسی بیشتر (Access Points) و همینطور با فاصله نزدیک تر به هم قرار گیرند.

اینترنت 5Gچه برتری ای نسبت به 4G  خواهد داشت؟!

شبکه‌ی 5Gدیر یا زود به زندگی همه‌ی مردم وارد می‌شود و قطعا دستاوردهای مهم و پیشرفت‌های زیادی نسبت به شبکه‌های قبلی به‌همراه خواهد داشت.شبکه‌ی 5Gاز چند ماه پیش به‌صورت جدی وارد زندگی برخی کاربران دنیای فناوری شده‌است. محصولاتی همچون گلکسی اس 10 نسخه5Gو وان پلاس 7 پرو از اولین گجت‌های هوشمندی بودند که با ادعای ارائه‌ی اتصال به سریع‌ترین شبکه‌ی مخابراتی جهان، به کاربران ارائه شدند

حالا که اینترنت5Gچشم انداز رویایی‌تری عرضه می‌کند دلیل نمی‌شود که 4G  فراموش شود. از آنجاییکه هنوز مناطق زیادی هستند که به این تکنولوژی دسترسی ندارند، توسعه این سیستم همچنان در دستور کار بسیاری از اپراتورهاست. همانطور که پروفسورSutton عنوان کرده است: ” این دهه، مختص 4G و دهه آینده به  5G اختصاص دارد.”

مزایای اینترنت 5G

پخش ویدئو با کیفیت 8K

امروزه باتوجه‌به سرعت اتصالات 4G، حتی پخش ویدئو با کیفیت4Kنیز توسط کاربران محدودی انجام می‌شود. با ظهور و توسعه‌ی 5G شاهد پیشرفت عظیمی در این حوزه خواهیم بود که امکان پخش ویدئو با کیفیت 8K را هم به کاربران و فعالان دنیای فناوری می‌دهد؛ پخشی که قطعا تأخیرهای کنونی را به‌خاطر از بین رفتن محدودیت سرعت، به‌همراه نخواهد داشت.

پخش ویدئوهای با کیفیت بالا را می‌توان یکی از مزایای روشن افزایش سرعت در شبکه‌های مخابراتی آینده دانست. به‌بیان‌ساده به‌خاطر اینکه داده‌ها با سرعت بیشتری منتقل می‌شوند، می‌توان داده‌های بیشتری را در زمان برابر جابه‌جا کرد. درنتیجه می‌توان محتوایی با کیفیت بسیار بیشتر (و حجم بالاتر) برای کاربران ارسال کرد

تجهیزات کنونی کاربران از جمله تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، تلویزیون‌ها و گیرنده‌های تصویری هنوز قابلیت‌های مورد نیاز برای دریافت محتوای 4Kو اتصال به شبکه‌‌ی5Gرا به‌صورت کامل ندارند. البته توسعه‌ی تجهیزات با سرعت بالایی رخ می‌دهد و می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ی نزدیک موج جدیدی از خرید برای در اختیار داشتن محصولات با قابلیت‌های5Gو 8K  به راه بیفتد.

دانلود محتوا با حجم و سرعت بسیار بالا

با ظهور و گسترش 5G، همان‌طور که کیفیت محتوای قابل پخش افزایش می‌یابد، می‌توان داده‌هایی با حجم بسیار بالاتر را نیز در سرعتی بسیار بیشتر از 4G  دانلود کرد. با افزایش سرعت، دانلود فایل‌های حجیم منطقی‌تر می‌شود. به‌بیان‌ ساده‌تر اگر امروز فایلی با حجم ۱۰ گیگابایت برای دانلود با اتصال  4Gداشته باشید، شاید به‌دنبال راه‌هایی دیگر برای جابه‌جایی آن بگردید؛ اما با5G دیگر دانلودهایی با چنین حجم، منطقی خواهند بود.

افزایش حجم قابل دانلود، امکان افزایش حجم داده‌ها را نیز به توسعه‌دهنده‌ها می‌دهد. درنتیجه احتمالا شاهد بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی با گرافیک بهتر و قابلیت‌های بیشتر نیز خواهیم بود. شاید تنها محدودیت کاربران در آن زمان، حافظه‌ی محدود گجت‌های هوشمند باشد. شاید هم مفهومی به‌نام ذخیره‌سازی فایل به‌صورت محلی و در داخل گوشی یا تبلت، منسوخ شود.

بازی‌های آنلاین با کیفیتی نزدیک به کنسول‌های حرفه‌ای

بازی‌های آنلاین با اینترنت داده و موبایل، امروزه فعالیتی منطقی نیستند. نه‌تنها سرعت، بلکه تأخیر نیز چالش‌های مهمی بر سر راه بازی‌های آنلاین ایجاد می‌کند. تأخیر، زمان مورد نیاز از سمت شبکه برای پاسخگویی به درخواست‌های کاربران است. طبق تعریف، بالا بودن این فاکتور، تجربه‌ی با کیفیت بازی آنلاین را مختل می‌کند. با گسترش شبکه‌ی 5Gو افزایش سرعت، قطعا این مانع از سر راه گیمرها برداشته خواهد شد.

افزایش خودروهای خودران

5G می‌تواند به‌عنوان عنصری حیاتی در عمومی شدن خودروهای خودران عمل کند. چنین خودروهایی برای کاربرد بهینه باید توانایی ارسال و دریافت داده با خودروهای دیگر، جاده‌های هوشمند و عناصر دیگر را داشته باشند. درنتیجه به اتصالی سریع، تأخیر پایین در پاسخگویی، پهنای باند عظیم و پایداری بالای شبکه نیاز خواهد بود. قابلیت‌هایی که همگی توسط 5G ارائه می‌شوند.

کارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارند برای پیاده‌سازی هرچه بهتر خودروهای خودران، باید عملکرد شبکه در حد روشن و خاموش کردن چراغ سریع باشد. درواقع حساسیت خودرو به‌قدری بالا است که هر رخداد باید با پاسخگویی سریع خودرو همراه شود. به‌همین دلیل سیگنال‌های سریع متصل به شبکه‌ی  5G نیاز الزامی خودروهای خودران خواهند بود

استریم بازی‌هایVR

همان‌طور که گفته شد، 5Gامکان پردازش بازی‌ها در فضای ابری را ارائه می‌کند. درنتیجه دیگر هیچ محدودیتی برای استریم بازی‌ها وجود نخواهد داشت. با برداشته شدن محدودیت‌ها نیز می‌توان انتظار توسعه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی را منطقی دانست. بازی‌های آینده کیفیت‌هایی بسیار بیشتر از نمونه‌های کنونی همچون هدست واقعیت مجازی Google و PlayStation VR خواهند داشت. به‌علاوه بازی‌های مذکور را می‌توان تنها با یک گوشی هوشمند و عینک واقعیت مجازی ساده و بدون نیاز به قدرت پردازشی بالا بازی کرد.

پخش زنده‌ی رویدادها به‌صورتVR

پخش زنده‌ی رویدادهای ورزشی و کنسرت به‌‌صورت واقعیت مجازی، مفهوم جدیدی نیست. البته هنوز نمونه‌های زیادی از چنین فناوری‌های نمی‌بینیم و دلیل آن نیز همان محدودیت اتصال‌های کنونی اینترنت است. با گسترش 5Gمی‌توان انتظار داشت که هر کاربری تنها با یک اتصال اینترنت و عینک مخصوص واقعیت مجازی، حداکثر تجربه‌ی واقعی را از رویدادهای زنده داشته باشد.

پخش زنده‌ی رویدادها به‌صورت واقعیت مجازی و با بهره‌گیری از  5G ظرفیت زنده‌تر کردن رویدادها به شیوه‌ای جدید را دارد. به‌عنوان یکی از نتایج چنین دستاوردهایی می‌توان به کاهش تمایل برای حضور فیزیکی در کنسرت‌ها و ورزشگاه‌ها اشاره کرد. حتی شاید مفهوم بلیط‌فروشی برای حضور زنده به‌مرور منسوخ شود.

اما آیا از 6G هم خبری خواهد شد؟

پروفسور ساتن جواب این سوال را اینگونه می هد:

اگر 5Gبه درستی اعمال شود،چیزی به نام  6Gدر کار نخواهد بود.” این جمله بدین معنیست که اگر زیرساخت‌های این سیستم به درستی انجام شود، نیازی به جایگزینی آن با مدل دیگری نخواهد بود و فقط به ارتقا سیستم نیازمند خواهد بود. در سال‌های گذشته، تکنولوژی اطلاعات موبایل، بر اساس سخت افزاری بنیان نهاده شده است اما هسته اصلی اینترنت 6G، نرم افزاری است. نرم افزارها قابلیت ارتقا دارند ولی در مورد سخت افزارها به ندرت چنین امکانی وجود دارد.”

5G چه زمانی عرضه می شود؟

طبق اخبار و گزارش‌های مرتبط، اینترنت  5G تا سال 2020 عرضه خواهد شد و تا سال 23-2022 ( و شاید بیشتر) شاهد عرضه عمومی آن خواهیم بود. شهر Bournemouth در کشور انگلستان، برای عرضه آزمایشی این تکنولوژی انتخاب شده است. با استفاده از نقشه 3 بعدی این شهر( که در حال آماده سازی است) ، اپراتورهای تلفن همراه قادر خواهند بود مناطقی که بهترین مکان برای تعبیه نقاط دسترسی( Access Point ) این تکنولوژی ،از لحاظ پوشش دهی و سرعت خواهد بود را پیدا کنند.

 

 

کارشناس مرکز تخصصی آپا دانشگاه مازندران مشاوران

اینترنت 5Gچیست؟!

اینترنت 5G یا نسل پنجم نامی است که در حال حاضر به نسل بعدی از اینترنت موبایل گفته می‌شود که قرار ست بعد از 4Gعرضه شود. سرعت اتصال این سرویس به اینترنت به طور غیر قابل باوری زیاد است و از فرکانس‌های بالاتری نسبت به 4Gاستفاده می‌کند. این نوع از اینترنت ، محدودیت‌های بسیار کمتری دارد که برای تکنولوژی‌هایی مانند “اینترنت اشیا” ایده آل است. به علاوه از آنجایی که سیگنال‌های این نوع از اینترنت نمی‌تواند زیاد انتشار پیدا کند، می‌بایست تعداد نقاط دسترسی بیشتر (Access Points) و همینطور با فاصله نزدیک تر به هم قرار گیرند.

اینترنت 5Gچه برتری ای نسبت به 4G  خواهد داشت؟!

شبکه‌ی 5Gدیر یا زود به زندگی همه‌ی مردم وارد می‌شود و قطعا دستاوردهای مهم و پیشرفت‌های زیادی نسبت به شبکه‌های قبلی به‌همراه خواهد داشت.شبکه‌ی 5Gاز چند ماه پیش به‌صورت جدی وارد زندگی برخی کاربران دنیای فناوری شده‌است. محصولاتی همچون گلکسی اس 10 نسخه5Gو وان پلاس 7 پرو از اولین گجت‌های هوشمندی بودند که با ادعای ارائه‌ی اتصال به سریع‌ترین شبکه‌ی مخابراتی جهان، به کاربران ارائه شدند

حالا که اینترنت5Gچشم انداز رویایی‌تری عرضه می‌کند دلیل نمی‌شود که 4G  فراموش شود. از آنجاییکه هنوز مناطق زیادی هستند که به این تکنولوژی دسترسی ندارند، توسعه این سیستم همچنان در دستور کار بسیاری از اپراتورهاست. همانطور که پروفسورSutton عنوان کرده است: ” این دهه، مختص 4G و دهه آینده به  5G اختصاص دارد.”

مزایای اینترنت 5G

پخش ویدئو با کیفیت 8K

امروزه باتوجه‌به سرعت اتصالات 4G، حتی پخش ویدئو با کیفیت4Kنیز توسط کاربران محدودی انجام می‌شود. با ظهور و توسعه‌ی 5G شاهد پیشرفت عظیمی در این حوزه خواهیم بود که امکان پخش ویدئو با کیفیت 8K را هم به کاربران و فعالان دنیای فناوری می‌دهد؛ پخشی که قطعا تأخیرهای کنونی را به‌خاطر از بین رفتن محدودیت سرعت، به‌همراه نخواهد داشت.

پخش ویدئوهای با کیفیت بالا را می‌توان یکی از مزایای روشن افزایش سرعت در شبکه‌های مخابراتی آینده دانست. به‌بیان‌ساده به‌خاطر اینکه داده‌ها با سرعت بیشتری منتقل می‌شوند، می‌توان داده‌های بیشتری را در زمان برابر جابه‌جا کرد. درنتیجه می‌توان محتوایی با کیفیت بسیار بیشتر (و حجم بالاتر) برای کاربران ارسال کرد

تجهیزات کنونی کاربران از جمله تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، تلویزیون‌ها و گیرنده‌های تصویری هنوز قابلیت‌های مورد نیاز برای دریافت محتوای 4Kو اتصال به شبکه‌‌ی5Gرا به‌صورت کامل ندارند. البته توسعه‌ی تجهیزات با سرعت بالایی رخ می‌دهد و می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ی نزدیک موج جدیدی از خرید برای در اختیار داشتن محصولات با قابلیت‌های5Gو 8K  به راه بیفتد.

دانلود محتوا با حجم و سرعت بسیار بالا

با ظهور و گسترش 5G، همان‌طور که کیفیت محتوای قابل پخش افزایش می‌یابد، می‌توان داده‌هایی با حجم بسیار بالاتر را نیز در سرعتی بسیار بیشتر از 4G  دانلود کرد. با افزایش سرعت، دانلود فایل‌های حجیم منطقی‌تر می‌شود. به‌بیان‌ ساده‌تر اگر امروز فایلی با حجم ۱۰ گیگابایت برای دانلود با اتصال  4Gداشته باشید، شاید به‌دنبال راه‌هایی دیگر برای جابه‌جایی آن بگردید؛ اما با5G دیگر دانلودهایی با چنین حجم، منطقی خواهند بود.

افزایش حجم قابل دانلود، امکان افزایش حجم داده‌ها را نیز به توسعه‌دهنده‌ها می‌دهد. درنتیجه احتمالا شاهد بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی با گرافیک بهتر و قابلیت‌های بیشتر نیز خواهیم بود. شاید تنها محدودیت کاربران در آن زمان، حافظه‌ی محدود گجت‌های هوشمند باشد. شاید هم مفهومی به‌نام ذخیره‌سازی فایل به‌صورت محلی و در داخل گوشی یا تبلت، منسوخ شود.

بازی‌های آنلاین با کیفیتی نزدیک به کنسول‌های حرفه‌ای

بازی‌های آنلاین با اینترنت داده و موبایل، امروزه فعالیتی منطقی نیستند. نه‌تنها سرعت، بلکه تأخیر نیز چالش‌های مهمی بر سر راه بازی‌های آنلاین ایجاد می‌کند. تأخیر، زمان مورد نیاز از سمت شبکه برای پاسخگویی به درخواست‌های کاربران است. طبق تعریف، بالا بودن این فاکتور، تجربه‌ی با کیفیت بازی آنلاین را مختل می‌کند. با گسترش شبکه‌ی 5Gو افزایش سرعت، قطعا این مانع از سر راه گیمرها برداشته خواهد شد.

افزایش خودروهای خودران

5G می‌تواند به‌عنوان عنصری حیاتی در عمومی شدن خودروهای خودران عمل کند. چنین خودروهایی برای کاربرد بهینه باید توانایی ارسال و دریافت داده با خودروهای دیگر، جاده‌های هوشمند و عناصر دیگر را داشته باشند. درنتیجه به اتصالی سریع، تأخیر پایین در پاسخگویی، پهنای باند عظیم و پایداری بالای شبکه نیاز خواهد بود. قابلیت‌هایی که همگی توسط 5G ارائه می‌شوند.

کارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارند برای پیاده‌سازی هرچه بهتر خودروهای خودران، باید عملکرد شبکه در حد روشن و خاموش کردن چراغ سریع باشد. درواقع حساسیت خودرو به‌قدری بالا است که هر رخداد باید با پاسخگویی سریع خودرو همراه شود. به‌همین دلیل سیگنال‌های سریع متصل به شبکه‌ی  5G نیاز الزامی خودروهای خودران خواهند بود

استریم بازی‌هایVR

همان‌طور که گفته شد، 5Gامکان پردازش بازی‌ها در فضای ابری را ارائه می‌کند. درنتیجه دیگر هیچ محدودیتی برای استریم بازی‌ها وجود نخواهد داشت. با برداشته شدن محدودیت‌ها نیز می‌توان انتظار توسعه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی را منطقی دانست. بازی‌های آینده کیفیت‌هایی بسیار بیشتر از نمونه‌های کنونی همچون هدست واقعیت مجازی Google و PlayStation VR خواهند داشت. به‌علاوه بازی‌های مذکور را می‌توان تنها با یک گوشی هوشمند و عینک واقعیت مجازی ساده و بدون نیاز به قدرت پردازشی بالا بازی کرد.

پخش زنده‌ی رویدادها به‌صورتVR

پخش زنده‌ی رویدادهای ورزشی و کنسرت به‌‌صورت واقعیت مجازی، مفهوم جدیدی نیست. البته هنوز نمونه‌های زیادی از چنین فناوری‌های نمی‌بینیم و دلیل آن نیز همان محدودیت اتصال‌های کنونی اینترنت است. با گسترش 5Gمی‌توان انتظار داشت که هر کاربری تنها با یک اتصال اینترنت و عینک مخصوص واقعیت مجازی، حداکثر تجربه‌ی واقعی را از رویدادهای زنده داشته باشد.

پخش زنده‌ی رویدادها به‌صورت واقعیت مجازی و با بهره‌گیری از  5G ظرفیت زنده‌تر کردن رویدادها به شیوه‌ای جدید را دارد. به‌عنوان یکی از نتایج چنین دستاوردهایی می‌توان به کاهش تمایل برای حضور فیزیکی در کنسرت‌ها و ورزشگاه‌ها اشاره کرد. حتی شاید مفهوم بلیط‌فروشی برای حضور زنده به‌مرور منسوخ شود.

اما آیا از 6G هم خبری خواهد شد؟

پروفسور ساتن جواب این سوال را اینگونه می هد:

اگر 5Gبه درستی اعمال شود،چیزی به نام  6Gدر کار نخواهد بود.” این جمله بدین معنیست که اگر زیرساخت‌های این سیستم به درستی انجام شود، نیازی به جایگزینی آن با مدل دیگری نخواهد بود و فقط به ارتقا سیستم نیازمند خواهد بود. در سال‌های گذشته، تکنولوژی اطلاعات موبایل، بر اساس سخت افزاری بنیان نهاده شده است اما هسته اصلی اینترنت 6G، نرم افزاری است. نرم افزارها قابلیت ارتقا دارند ولی در مورد سخت افزارها به ندرت چنین امکانی وجود دارد.”

5G چه زمانی عرضه می شود؟

طبق اخبار و گزارش‌های مرتبط، اینترنت  5G تا سال 2020 عرضه خواهد شد و تا سال 23-2022 ( و شاید بیشتر) شاهد عرضه عمومی آن خواهیم بود. شهر Bournemouth در کشور انگلستان، برای عرضه آزمایشی این تکنولوژی انتخاب شده است. با استفاده از نقشه 3 بعدی این شهر( که در حال آماده سازی است) ، اپراتورهای تلفن همراه قادر خواهند بود مناطقی که بهترین مکان برای تعبیه نقاط دسترسی( Access Point ) این تکنولوژی ،از لحاظ پوشش دهی و سرعت خواهد بود را پیدا کنند.

 

 

کارشناس مرکز تخصصی آپا دانشگاه مازندران مشاوران

 

در یکی از تحقیقات همه جانبه‌ی انجام شده روی تاثیر میزان خواب و تحصیل دانش آموزان در مقطع دبیرستان، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که خواب بیشتر، باعث بالا رفتن نمرات و همچنین بازدهی بیشتر دانش آموزان می‌گردد.محققان در رابطه با ارتباط میان کسب نمرات بالاتر و افزایش خواب محتاط هستند، با این حال می‌گویند که منطقی است که فرض شود خواب بهتر می‌تواند عملکرد تحصیلی را بهبود بخشد.تحقیقات جدید محققان دانشگاه واشنگتن آمریکا نشان داده است که تعویق  بیش از یک ساعته کلاس های صبح، انداختن کلاس‌های ساعت ۰۷:۵۰ صبح به ساعت ۰۸:۴۵ به طور چشمگیری میانگین طول خواب دانش‌آموزان و نمرات آنها را بهبود می‌بخشد.

ریتم شبانه روزی بدن ما باعث می‌شود تا تشخیص دهیم بدن نیاز به خوردن، خوابیدن و بیدار شدن دارد. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که این ریتم شبانه روزی در دوره‌ی بلوغ به طور قابل توجهی متفاوت است و باعث می‌شود نوجوانان شب‌ها نتوانند به راحتی بخوابند و نیاز داشته باشند تا صبح‌ها خواب طولانی تری داشته باشند.

به گفته‌ی نویسنده‌ی ارشد تحقیقات ارائه شده «گیدئون دانستر» چرخه‌ی شبانه روزی کودکان و نوجوانان با بزرگسالان به طور کامل متفاوت است.شروع زودهنگام مدارس سالهاست که مورد بحث قرار دارد. بسیاری پیشنهاد می‌کنند که شروع زمان مدارس باید کمی دیرتر باشد تا الگوی خواب نوجوانان دچار ایراد و مشکل نشود. ۸۵ درصد از دبیرستان‌های ایالات متحده زمان شروع کلاس‌هایشان زودتر از ۸:۳۰ صبح است و به صورت میانگین زمان شروع کلاس‌ها در این کشور ۷:۵۹ صبح‌ها به شمار می‌رود. چند سال است که آکادمی کودکان آمریکا پیشنهاد کرده که مدارس از ساعت ۸:۳۰ صبح آغاز شوند.

مطالعات جدید به وضوح میزان تاثیر شروع مدارس روی نمرات و بازدهی دانش آموزان را مورد مطالعه قرار داده است. در سال ۲۰۱۶ در سیاتل اعلام شد که شروع زمان مدارس از ۷:۵۰ به ۸:۴۵ تغییر خواهد کرد. این اتفاق شرایط بسیار مناسبی برای محققان فراهم کرد تا بتوانند وضعیت مدارس قبل و بعد از این تغییر را مورد مطالعه قرار دهند.به جای آنکه محققان روی الگوی خواب مرسوم تکیه کنند، با استفاده از مچ بند‌هایی میزان فعالیت دانش آموزان را تحت نظر قرار دادند. گروه اول از دانش آموزان که ۹۲ نفر بودند برای دو هفته مورد مطالعه قرار گرفتند که پیش از اعمال تغییرات زمانی در مدارس بود. گروه دوم که ۸۸ دانش آموز از مدارسی مشابه بودند، بعد از اعمال تغییرات زمانی در مدارس به مدت دو هفته مورد مطالعه قرار گرفتند. نتیجه‌ی کار به وضوح نشان می‌داد که دانش آموزان توانسته‌اند به طور میانگین در روز ۳۴ دقیقه بیشتر بخوابند و از همه مهمتر دانش آموزان موفق شده بودند تا ۴.۵ درصد نمرات دریافتی بهتری داشته باشند.

با توجه به مشخص بودن نتایج اعلام شده توسط محققان و تاثیر خواب بیشتر در سلامت ذهنی و روانی کودکان و نوجوانان، اما تغییر زمان شروع مدارس آنقدرها هم ساده نیست. با دیرتر شروع شدن مدارس، بسیاری از پدر و مادر‌ها که برنامه ریزی نه چندان انعطاف پذیری برای کار کردن دارند دچار مشکل خواهند شد. موضوعی که به طور قابل توجهی مانع اعمال تغییرات یاد شده می‌گردد.

 

تأثیر کم خوابی در خواب نوجوانان

کم خوابی، باعث خسارت در بدن، به خصوص بدن نوجوان که نیازهای منحصر به فرد دارند میشود ، کمبود خواب ،موجب می شود که نورون ها در مغز به آرامی عمل کنند، و بر توانایی های استدلال، مهارت های تصمیم گیری انسان تاثیر میگذارد .کم خوابی، نوجوانان را در معرض خطر بیشتر برای چاقی و دیابت به دلیل تغییرات هورمونی قرار میدهد،و کنترل اشتها را دشوار می کند، سیستم ایمنی بدن نیز، با کمبود خواب به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا میکند. سیستم ایمنی در طول شب، زمان کافی برای ترمیم ندارد به همین دلیل در طول روز نمی تواند به وظایف خود عمل کند و نوجوانانی که مشکل کم خوابی دارند ،بیشتر در معرض بیماری قرار میگیرند.

تغییرات در چرخه خواب نوجوانان

چرخه خواب، تحت کنترل ریتم های روزانه بدن است ، این ریتم ها، یک چرخه عادی 24 ساعته را دنبال می کنند و همه چیز را از چرخه خواب تا درجه حرارت بدن، اشتها و تغییرات هورمونی را تحت تاثیر قرار میدهند. در دوران بلوغ، بسیاری از نوجوانان با تغییر ریتم شبانه روزی خود مواجه میشوند، و به جای آن که در ساعت 8-9 شب احساس خستگی کنند، این اتفاق در ساعات 10-11 شب می افتد ، ممکن است به نظر برسد که نوجوان شما دچار بی خوابی است، اما بدن او تلاش می کند تا با تغییرات طبیعی کنار بیاید.

تغییرات در برنامه های مدرسه

در همان زمان که نوجوان شما در مرحله تأخیر در خواب قرار گرفته، ممکن است او نیز با زمان شروع مدرسه به مشکل بخورد ، شروع مدارس در مقطع راهنمایی و دبیرستان، عموما ساعت 7.30 است که با این اوضاع، فرزند شما از خواب 8 تا 10 ساعته محروم میشود، بعضی از مدارس که شروع کار خود را از ساعت 8:30 آغاز کرده اند، تغییراتی در افزایش عملکرد تحصیلی، رفتار دانش آموزان و کاهش حوادث خودرو گزارش داده اند.

برنامه تمام وقت نوجوان

نوجوان معمولی، دارای یک برنامه شلوغ است که می تواند شامل یک شغل نیمه وقت، فعالیت های اضافی، تکالیف و زندگی اجتماعی شلوغ باشد ، بسیاری از این تعهدات ،ممکن است باعث شود تا نوجوان شما دیر به رختخواب برود و یا استرس را تجربه کند، که باعث اختلالات خواب می شوداسترس ،یکی از دلایل اصلی از دست دادن خواب است و فشار بر نوجوانان برای انجام آن، می تواند بالا باشد ؛ هنگامی که تغییرات بیولوژیکی همراه با زندگی آکادمیک و اجتماعی نوجوانان درگیر میشود، جای تعجب نیست که آنها دچار کم خوابی میشوند.با این حال، راه هایی وجود دارد که می توانید به نوجوانان خود کمک کنید ،تا عادت های خوب خوابیدن را در حین آموزش دادن به آنها برای مدیریت استرس و برنامه شلوغ به کار گیرند.

برای حل مشکل خواب نوجوان خود چه باید بکنیم؟ ساختن عادات خواب بهتر

تمام عادت های زندگی نوجوان شما سطح فعالیت آنها و میزان تماشای تلویزیون ،می تواند بر روی خواب شبانه تاثیر بگذارد.به نوجوان خود کمک کنید، برنامه خواب خود را تغییر بدهد .با نگاهی دقیق به اتاق خواب شروع کنید ، در حالی که ممکن است درهم و برهم باشد، اما باید شرایطی را ایجاد کنید که بتوانید خواب راحت داشته باشد .تختخواب نوجوان باید راحت و نرم باشد و در شب، اتاق خواب باید تاریک، آرام و خنک با درجه حرارتی بین 60-68 درجه باشد ؛ اتاق خنک ،دمای بدن را کاهش میدهد و موجب خواب راحت میشود.پس از ایجاد شرایط مناسب، شما می توانید نوجوان خود را تشویق کنید، تا عادت های خوب خواب را تمرین کند، مانند:

زمان خواب مشخص

مشخصا کار سختی است، به خصوص اگر برنامه آنها در طول هفته تغییر کند با این حال، سازگاری به بدن کمک می کند ،تا ریتم های سالم روزانه را ایجاد کند، که به نوبه خود، باعث می شود تا نوجوانان هر روز در همان زمان خسته شوند.

زمان بیداری مشخص

انجام این روش در روزهای تعطیل به نظر مشکل است، اما یک برنامه منظم اجازه می دهد تا بدن یک چرخه خواب سالم ایجاد کند.

برنامه خواب منظم

نوجوان شما ،ممکن است تصور کند که او برای یک برنامه خواب منظم خیلی بزرگ شده است، اما افراد سالخورده هم می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.بدن ،بدنبال یک روال خواب منظم است، زیرا به سیگنال های آرام بخش مغز کمک می کند، و در یک زمان مشخص شروع به تولید هورمون خواب میکند.

برنامه منظم می تواند شامل موارد زیر باشد:

حمام گرم، خواندن یک کتاب (اما نه یک خواننده الکترونیکی) یا گوش دادن به موسیقی آرام.هنگامی که فعالیت ها در یک زمان مشخص انجام شود، مغز آن را شناسایی کرده، و از الگوی خاص خود پیروی میکند، تا نوجوان شما خواب راحت تری در شب داشته باشد.

اجتناب از محرک ها

نوشیدنی های انرژی زا، قهوه و نوشابه که دارای کافئین هستند ،به طور موقت اثرات هورمون های خواب ،مانند:ملاتونین را مسدود می کنند ، از کافین ،باید حداقل چهار ساعت قبل از خواب اجتناب شود.

محدود کردن زمان تلویزیون و صفحه نمایش ها

نور آبی روشن از دستگاه های الکترونیکی ،مانند گوشی های هوشمند، تلویزیون ها و دستگاه الکترونیکی باعث کاهش تولید ملاتونین می شود.با استفاده از این دستگاه ها قبل از خواب ،می تواند نوجوان را به بی خوابی مبتلا کند ؛ برای جلوگیری از اختلالات خواب، حداقل یک ساعت قبل از خواب صفحه نمایش، از جمله بازی های ویدئویی را خاموش کنید.

 

 

مرکز تخصصی آپا دانشگاه جهرم مشاوران

تکنولوژی و فناوری‌های جدید تغییرات فراوانی را بر روی زندگی ما ایجاد کرده‌اند، تغییراتی که برای رفاه و زندگی راحت‌تر ما تدارک دیده‌ شده‌اند. هرچند شاید فناوری در کنار تأثیرات مثبت بر روی زندگی ما اثرات منفی نیز گذاشته است اما چه بخواهیم چه نخواهیم زندگی امروز ما بدون این فناوری‌ها بسیار سخت و حتی غیرممکن خواهد بود؛ اما این تکنولوژی‌ها و گجت‌های جدید که روزبه‌روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود در زندگی ما چه تغییراتی ایجاد کرده‌اند؟ در ادامه نگاهی می‌اندازیم به تمام بخش‌هایی از زندگی روزمره‌مان که فناوری آن‌ها را تصاحب کرده و تغییر داده است:

روابط اجتماعی

با تغییر شکل ارتباطات ما، روابط اجتماعی و اجتماعات‌مان نیز دست‌خوش تغییرات عمده شده است. درگذشته حس و حال نامه‌ها، چشم‌انتظاری برای شنیدن صدای آشنایی از پشت تلفن و دورهمی‌های مداوم بخشی از روابط اجتماعی ما را تشکیل می‌دادند اما اکنون گروه‌های شبکه‌های اجتماعی، صفحات و هشتگ‌ها جایی برای گردهمایی و ارتباطات جمعی ما هستند.

اقتصاد

تکنولوژی توانسته زندگی اقتصادی ما را هم به‌سادگی تصاحب کند. این روزها به‌راحتی می‌توانیم خریدهای اینترنتی داشته باشیم بدون اینکه نیازی به مراجعه حضوری و جابه‌جایی در سطح شهر باشد.  شاید درگذشته با توجه به محدودیت امکانات، تجارت کار چندان ساده‌ای نبود و تاجران شغل پرخطری داشتند اما اکنون به کمک فناوری تمام جنبه‌های اقتصادی تغییرات فراوانی را شاهد بوده و کارهای اقتصادی نیز به سهولت انجام می‌شود.

مشاغل

به کمک تکنولوژی کم‌کم ردپای مشاغل جدیدی در عرصه‌های مختلف پیدا شد، مشاغلی که پیش‌ از این وجود نداشتند، در عصر حاضر جایگاه بسیار مهمی پیدا کرده‌اند. علاوه بر این شکل استخدام‌ها نیز به کمک تکنولوژی تغییر بسیاری کرده است اگر قبلا سابقه کاری با پرس‌وجو از کارفرمایان قبلی رصد می‌شد اینک کارفرمایان و مدیران با چند کلیک ساده می‌توانند از رزومه افراد مطلع شوند

اطلاع‌رسانی 

امروزه سرعت انتقال اطلاعات و اخبار به حدی بالا رفته است که خبرها در کسری از ثانیه تغییر می‌کنند. به کمک فناوری‌ها و قابلیت‌هایی همچون اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های پیام‌رسان به‌سرعت از اخبار و رویدادهای سرتاسر جهان مطلع می‌شوید.

سلامت و پزشکی

این نکته را نیز فراموش نکنید که دانشمندان به کمک تکنولوژی‌های جدید واکسن‌ها و داروهای بسیاری از بیماری‌ها را ساخته‌اند. علاوه بر اینکه تکنولوژی توانست کمک بسیاری به معلولان حرکتی، نابینایان و ناشنوایان کند؛ طراحی و تولید اعضا مصنوعی دقیق به کمک چاپگرهای سه‌بعدی، طراحی گجت‌هایی برای کمک به زندگی نابینایان و ناشنوایان و حتی بازگرداندن بینایی و شنوایی تنها بخشی از خدماتی است که علم و پیشرفت تکنولوژی برای ما به ارمغان آورده‌اند.

سرگرمی

شاید واضح‌ترین بخشی از زندگی ما که تکنولوژی بر روی آن تأثیر مستقیمی گذاشته است، ایجاد تغییر در سرگرمی‌های‌مان باشد. توپ‌های چندلایه، اسم‌فامیل‌های جمعی، گل‌ یا پوچ وکم‌کم در حال تبدیل‌شدن به خاطره و نوستالژی هستند و کنسول‌های بازی، تلفن‌های هوشمند و بازی‌های آنلاین جایگزین این سرگرمی‌ها شده‌اند.

شهرنشینی

تکنولوژی‌های جدید در شهرهای دنیا و حتی کشورمان چندان نیاز به جست‌وجو ندارند و با یک نگاه ساده می‌توانید متوجه شوید که فناوری از حمل‌ونقل شهری گرفته تا طراحی‌های شهری همه و همه را دست‌خوش تغییرات فراوانی کرده است.

 

با تمام این تفاسیر، فناوری روزبه‌روز درحال‌ توسعه و ایجاد تغییرات فراوانی در زندگی ماست، تغییراتی مثبت و منفی که خواسته یا ناخواسته همه ما را درگیر خود می‌کند؛

اما سؤال اینجاست که تأثیر مثبت فناوری بر روی زندگی ما بیشتر است یا تأثیرات منفی آن؟ نظر شما چیست؟!

کارشناس مرکز تخصصی آپا دانشگاه مازندران مشاوران

اقدامات پس از سرقت

مراحل قانونی

مهم‌ترین و نخستین اقدام پس از سرقت گوشی مسدودسازی سیم‌کارت است. برای این کار، سریعا با داشتن مدرک شناسایی معتبر به یکی از نمایندگی‌های اپراتور خود مراجعه و سیم‌کارتتان را مسدود کنید. همچنین، می‌توانید ازطریق وب‌سایت همراه اول یا ایرانسل خط خود را مسدود کنید. پس از مسدودسازی، به کلانتری محل وقوع سرقت مراجعه و شکایت‌نامه تنظیم کنید. مدارک لازم هنگام مراجعه و تنظیم شکایت‌نامه عبارت‌اند از:

 • اصل و دو برگ فتوکپی از فاکتور خرید گوشی
 • اصل و دو برگ فتوکپی از شماره‌سریال پشت جعبه (کارتن) گوشی
 • اصل و دو برگ فتوکپی از کارت ملی شاکی
 • حضور شخص شاکی یا وکیل وی

پس از تکمیل فرایند اداری، شماره‌ی گوشی شما(IMEI) به اپراتور گزارش و فرایند ردیابی آغاز می‌شود. درصورت پیداشدن موقعیت گوشی، موضوع به اطلاعتان خواهد رسید؛ اما بهتر است خودتان نیز پیگیر موضوع از کلانتری باشید

ردیابی گوشی ازطریق اپراتور

همراه اول

برای فعال‌سازی سرویس ردیابی اپراتور همراه اول از روش‌های زیر می‌توانید استفاده کنید. درصورت فعال‌سازی این سرویس، همراه اول تا ۱۰ روز به‌دنبال گوشی شما می‌گردد و ۳,۰۰۰ تومان به‌ صورت‌حساب شما اضافه خواهد شد.

۱. شماره‌گیری #‫کد گوشی*۱۰*۲۱۴۱*

۲. ارسال عدد ۲۱۴۱ به شماره ۱۰

ایرانسل

ایرانسل برای ردیابی گوشی شما سامانه ۶۱۰۱ را توسعه داده‌ است.

همیاب ۲۴

همیاب ۲۴ استارتاپی نوپا و ایرانی است که با همکاری قوه‌ی قضاییه و اپراتورها روند پیگیری سرقت گوشی را بسیار راحت‌تر و کوتاه‌تر می‌کند. با ثبت شماره‌ی دستگاه خود در این وب‌سایت، علاوه‌بر شروع فرایند ردیابی، شماره‌ی دستگاه به فروشگاه‌ها نیز اعلام می‌شود تا مانع از فروش دستگاهتان شود.

سامانه‌ی همتا

سامانه‌ی همتا (سامانه‌ی هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) سامانه‌ی وزارت صنعت و معدن و تجارت برای مدیریت تجهیزات ارتباطی ازطریق رجیستری است. در این سامانه، می‌توانید دستگاه‌های خود را اضافه و مدیریت کنید و از اصالت دستگاه مطلع شوید و با انتقال قانونی رجیستری گوشی را خریدوفروش کنید. طبق اعلام این سامانه، امکان مسروقی اعلام‌کردن گوشی ازطریق این سامانه وجود دارد؛ اما متأسفانه هنوز این قابلیت در سامانه مشاهده نمی‌شود. باوجوداین، با ثبت‌نام در این سامانه علاوه‌بر قابلیت‌های مربوط‌به مدیریت دستگاه‌ها، مانع فروش قانونی گوشی سرقتی خود می‌شوید.

چگونه گوشی سرقتی نخریم؟

در بازار امروز، با افزایش چشمگیر قیمت گوشی بازار گوشی‌های دستِ‌دوم رونق گرفته‌ و احتمال خرید گوشی سرقتی در میان گوشی‌های دستِ‌دوم به‌مراتب بیشتر است. با رعایت چند نکته‌ی ساده از سرقتی‌نبودن گوشی مدنظرتان مطمئن شوید:

 • هیچ‌گاه گوشی بدون جعبه را نخرید. تقریبا تمامی این دستگاه‌ها سرقتی هستند.
 • حتما شماره‌یIMEI درج‌شده روی جعبه‌ی گوشی وIMEI خود گوشی را باهم تطبیق دهید تا مطمئن شوید جعبه متعلق به دستگاه است.
 • کدIMEI دستگاه را در سامانه‌ی همتا جست‌وجو کنید تا مطمئن شوید گوشی سرقتی یا قاچاق نیست.
 • حتما از فروشنده بخواهید ازطریق سامانه‌‌ی همتا، مالکیت دستگاه خریدشده را به شما انتقال دهد.

فریب قیمت‌های ارزان و وسوسه‌انگیز برخی از فروشندگان را نخورید و حتما تمامی مراحل مذکور را انجام دهید تا خریدی امن و مطمئن را تجربه کنید.

سرویس‌های بسیار زیادی برای کمک به شما هنگام سرقت گوشی وجود دارد که در این مقاله، به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم. بااین‌حال، مهم‌ترین نقش را خود شما ایفا می‌کنید. تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید و مراقب دستگاه‌هایتان باشید. همچنین، دقت کنید بیشتر اقدامات امنیتی باید پیش از سرقت گوشی انجام شوند؛ پس، اگر تاکنون این کارها را انجام نداده‌اید، هرچه‌زودتر آن‌ها را انجام دهید؛ زیرا حادثه خبر نمی‌کند.

دیدگاه شما دراین‌باره چیست؟ چه اقدامات دیگری را لایق حضور در این مقاله می‌دانید؟ آیا تجربه‌ی باارزشی دراین‌زمینه داشته‌اید؟ دیدگاه‌ها و تجربه‌های خود را با ما به‌اشتراک بگذارید.

 

کارشناس مرکز تخصصی آپا دانشگاه مازندران مشاوران

اقدامات پیش از سرقت

یادداشتIMEI

یکی از کارهای ابتدایی و مهمی که پس از خرید گوشی خود انجام می‌دهید، یادداشت و نگه‌داری کد IMEI آن است. کد IMEI مخفف (International Mobile Equipment Identity) کدی ۱۵ رقمی و یکتا است که به هرکدام از درگاه‌های سیم‌کارت تعلق دارد و به‌مثابه شناسنامه‌ی گوشی شما است. اگر گوشی دوسیم‌کارته داشته‌ باشید، دو کدIMEI خواهید داشت. این کد(ها) روی جعبه‌ی گوشی‌ تلفن‌همراه نوشته شده‌ و ازطریق خود گوشی نیز دردسترس است. شما با شماره‌گیری *#06# نیز می‌توانیدIMEI گوشی خود را مشاهده کنید.

تنظیم لاک اسکرین

یکی دیگر از کارهای مهمی که باید انجام دهید، تنظیم صفحه‌ی قفل گوشی است. خیلی از کاربران این صفحه را آزاردهنده می‌دادند و از آن استفاده نمی‌کنند؛ اما همین صفحه‌ی ورود ساده می‌تواند پس از سرقت، از دسترسی سارق به اطلاعات شخصی‌تان جلوگیری کند. برای قفل گوشی خود ترجیحا از حسگرهای بیومتریک و رمزعبور متنی استفاده کنید.

حفظ اطلاعات

یکی از موضوعات مهم‌ پس از سرقت گوشی، بازیابی اطلاعات درون آن است. قطعا همه‌ی ما اطلاعاتی در گوشی‌هایمان داریم که بسیار مهم‌اند و درصورت نبود آن‌ها به مشکل برمی‌خوریم. اطلاعاتی مانند فهرست مخاطبان و پیام‌های کوتاه و فایل‌های شخصی ازجمله این اطلاعات‌اند. برای به‌حداقل‌رساندن مسئله‌ی ازدست‌رفتن اطلاعات، روش‌های زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

۱. استفاده از سرویس‌های ابری

بهترین و ساده‌ترین راه‌حل استفاده از سرویس‌های ابری است. امروزه، بسیاری از نرم‌افزارها و سرویس‌ها مبتنی بر کلاد هستند. پیشنهاد می‌شود اولویتتان استفاده از این سرویس‌ها درمقایسه‌با سرویس‌های غیرکلاد باشد؛ زیرا هم خیالتان بابت اطلاعاتتان راحت است و هم امکان استفاده از سرویس در پلتفرم‌های دیگر را خواهید داشت.

کلاد در اندروید

بهترین گزینه استفاده از پشتیبان‌گیری ابری خودِ گوگل است. با استفاده از این قابلیت، اطلاعات شما در فضای ابری حساب کاربری گوگلتان ذخیره می‌شود و در هر دستگاه دیگری که به اکانتتان متصل کنید، بازیابی‌کردنی است. برای فعال‌سازی این گزینه، به Settings > Google > Backup بروید. در گوشی‌های گلکسی سامسونگ، به Settings > Cloud and accounts > Backup and restore > Google account بروید. اگر گوشی شما از اندروید خالص بهره می‌برد، این مراحل را دنبال کنید: Settings > System > Advanced > Backup > Back up to Google Drive.

در دستگاه‌هایی با اندروید ۸.۱ به بالا، مواردی که پشتیبان گرفته می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • داده‌ی اپ‌ها (اپ‌های نصب‌شده و تنظیمات)
 • تاریخچه‌ی تماس
 • مخاطبان
 • تنظیمات دستگاه (ازجمله رمزعبور وای‌فای و تصاویر زمینه و اپلیکیشن‌های پیش‌‌فرض)
 • تصاویر و ویدئوها
 • پیامک‌ها

در برخی از دستگاه‌های قدیمی‌تر، موارد زیر پشتیبان گرفته می‌شوند:

 • داده‌های گوگل‌کانتکتس (Google Contacts)
 • رویدادهای گوگل‌کلندر
 • شبکه‌های وای‌فای و رمزها
 • تصویر پس‌زمینه
 • تنظیمات Gmail
 • اپ‌ها
 • تنظیمات صفحه‌نمایش (روشنایی و حالت خواب)
 • تنظیمات زبان و ورودی
 • تاریخ و زمان

کلاد درiOS

در iOS نیز بهترین راه‌حل استفاده از سرویس ابری iCloud خودِ اپل است. برای فعال‌سازی این سرویس مراحل زیر را دنبال کنید: Settings > Apple ID > iCloud > iCloud Backup و iCloud Backup را فعال کنید.

آیکلاد هر ۲۴ ساعت، وقتی دستگاه شما به وای‌فای وصل و در‌حال‌شارژ است، فایل پشتیبان می‌گیرد. اگر تا‌به‌حال نسخه‌ی پشتیبان نگرفته‌اید، اولین نسخه‌ی آن مقداری طول می‌کشد. بعد از آن، فقط تغییرات آپلود می‌شود.

برای گرفتن دستی نسخه‌ی پشتیبان در آیکلاد، به Settings > Apple ID > iCloud > iCloud Backup و iCloud Backup بروید و Back Up Now را بزنید.

۲. اپلیکیشن‌های ثالث

اندروید

راه‌حل دیگر استفاده از اپلیکیشن‌های سوم شخص است. برخی از این اپلیکیشن‌ها، تنها از برخی از داده‌ها نسخه‌ی پشتیبان می‌گیرند؛ اما برخی دیگر قابلیت پشتیبان‌گیری کامل از گوشی شما را نیز دارند. برخی از این اپلیکیشن‌ها فضای ابری دارند و برخی دیگر به‌صورت محلی نسخه‌ی پشتیبان می‌گیرند. می‌توانید فایل‌های آفلاین پشتیبان را در سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری مانند Google Drive و Dropbox و OneDrive ذخیره کنید. حتما به این موضوع دقت کنید برخی از این اپلیکیشن‌ها نیازمند روت هستند.

Dropboxپشتیبان‌گیری ابری تصویرها و ویدئوها و فایل‌های شخصی

Helium App Sync and Backup پشتیبان‌گیری اپلیکیشن‌ها، داده‌ها، مخاطب‌ها، پیامک‌ها و تاریخچه‌های تماس بدون نیاز به روت

Titanium Backup یکی از ابزارهای برتر پشتیبان‌گیری در اندروید که نیازمند روت است

Contacts+ پشتیبان‌گیری ابری مخاطبان

Google Photos پشتیبان‌گیری ابری تصویرها و ویدئوها

SMS Backup & Restore پشتیبان‌گیری از پیامک‌ها

My Backup Pro

Super Backup

App Backup & Restore

App Backup - Easy and Fast

SyncDroid

Wondershare MobileGo

Syncios

MOBILedit

iOS

همانند اندروید، اپلیکیشن‌های سوم شخص پشتیبان‌گیری برای iOS نیز موجودند؛ اما بهترین راه‌حل موجود استفاده از پشتیبان‌گیری iTunes است. مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا آیتونز را روی کامپیوتر خود نصب و دستگاه را به آن وصل کنید.

آیتونز را اجرا کنید.

روی آیکون دستگاه درکنار منوِ سمت چپ آیتونز کلیک کنید.

‏. Summary را انتخاب کنید.

 زیر بخش Automatically Backup گزینه This Computer را انتخاب کنید.

گزینه‌ی Encrypt backup هم تیک بزنید تا مطمئن شوید رمزهای عبور و اطلاعات سلامتی و HomeKit نیز پشتیبان گرفته می‌شوند. البته، با انتخاب این گزینه باید رمزعبوری برای پشتیبان‌گیری خود انتخاب کنید که آن را امن‌تر نیز می‌کند.

. Done را بزنید.

ذکر این نکته لازم می‌کند که اگر می‌خواهید به‌صورت دستی پشتیبان بگیرید یا بازگردانی کنید، از قسمت Manually Back Up and Restore گزینه‌ی Back Up Now را بزنید.

فعال‌سازی یا نصب سرویس‌های ردیابی

جالب است بدانید هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS سرویسی برای ردیابی گوشی شما تعبیه کرده‌اند. سرویس‌های سوم شخص با همین عملکرد نیز وجود دارند؛ اما پیشنهاد ما استفاده از سرویس‌های پیش‌فرض است.

Android Device Manager

این سرویس را گوگل برای دستگاه‌های اندرویدی طراحی کرده و درصورت روشن‌بودن دستگاه و GPS و اتصال آن به اینترنت، مکان دستگاه را نمایش می‌دهد. همچنین، می‌توانید گوشی‌تان را ۵ دقیقه به‌صدا درآورید، صفحه را قفل کنید، از حساب کاربری گوگل خود خارج شوید، پیامی روی گوشی به‌نمایش درآورید و درنهایت، اطلاعات گوشی خود را پاک کنید.

این سرویس به‌طور پیش‌فرض فعال است؛ اما برای اطمینان از این موضوع این مسیر را دنبال کنید: به Setting > Security & location > Find My Device بروید و مطمئن شوید این سرویس فعال است.

برای استفاده از این سرویس هم می‌توانید به نشانی Google Find My Device بروید یااپلیکیشن اندرویدی مربوط را روی گوشی دیگری نصب کنید.

Find My iPhone

این سرویس اپل، سرویسی برای ردیابی iDeviceها و با امکاناتی مشابه Android Device Manager است. Find My iPhone برخلاف سرویس اندرویدی به‌طور پیش‌فرض فعال نیست و باید آن را از این مسیر فعال کنید: به تنظیمات بروید و روی نام خود بزنید. سپس، iCloud را لمس و گزینه‌ی Find My iPhone را فعال کنید. حال، می‌توانید به وب‌سایت iCloud و بخش Find My iPhone بروید و از امکانات آن بهره ببرید.

Find My Mobile

این سرویس، سرویس ردیابی سامسونگ با کارایی مشابه دو ابزار قبلی است؛ اما قابلیت‌های بیشتری دارد. برای استفاده از این سرویس باید ابتدا حساب کاربری سامسونگ خود را به دستگاهتان متصل کنید و سپس، ازطریق وب‌سایت مربوط از امکانات آن بهره ببرید.

استفاده از تاریخچه‌ی مکانی نقشه‌ی گوگل

گوگل (درصورت فعال‌سازی) تمامی مکان‌های گوشی شما را ثبت خواهد کرد. البته بدیهی است این قابلیت نیازمند فعال‌بودن اینترنت و GPS در گوشی شما دارد؛ اما شاید بتوان از آن بهره برد. برای فعال‌سازی این قابلیت به Setting > Google > Data & personalization > Location History > Manage Setting بروید و Use Location History را فعال کنید. حال، ازطریق این آدرس یا قسمت Timelines در اپلیکیشن نقشه‌ی گوگل می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید

بیمه‌ی موبایل

بیمه‌ی موبایل، بیمه‌ای است که معمولا از ابتدا روی دستگاه خریدشده وجود دارد. این بیمه علاوه‌بر پوشش سرقت، آسیب‌های احتمالی به گوشی شما را نیز شامل می‌شود. با وجود اینکه اثبات دزدیده‌شدن گوشی به بیمه کاری دشوار است، استفاده از بیمه‌ی موبایل همچنان گزینه مطلوبی می‌تواند باشد.

مرکز تخصصی آپا دانشگاه جهرم مشاوران

شاید تا به حال تصور افراد بسیاری از اینترنت شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، آمازون و اینستاگرام است. اما علاوه بر این وب‌سایت‌ها، شبکه‌ای بزرگ و پنهانی وجود دارد که احتمالا از وجود آن بی‌خبر هستید؛ این شبکه با نام‌های دارک وب، دارک نت و دیپ وب شناسایی می‌شود. دلیل نام‌گذاری این شبکه به دلیل فعالیت‌های پنهان و ناشناخته‌ی آن است. در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسورهایی محافظت شده‌اند. برای دسترسی به اطلاعات آن باید از نرم‌افزارهای به خصوصی استفاده کرد. تابه حال با تخمین‌هایی که زده شده، به نظر می‌رسد دارک وب ۵۰۰برابر بزرگ‌تر از شبکه‌ای است که روزانه کاربران به آن دسترسی دارند.

در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند. هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالبا این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند.

هرآنچه که می‌توان از دارک نت تهیه کرد:

۱-مواد مخدر

تاجران مواد مخدر در این شبکه‌ی دیجیتالی به تبادل انواع مختلف مواد مخدر می‌پردازند.

۲-ارز تقلبی

در دارک نت تمامی ارزها از جمله پوند، یورو و ین در حال تبادل است و می‌توان ارزهای تقلبی را از طریق این شبکه تهیه کرد.

۳- مدارک جعلی

نسخه‌ی جعلی تمامی مدارک مهم از جمله پاسپورت، گواهینامه‌ی رانندگی، مدارک شهروندی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک از طریق دارک نت قابل تهیه است.

۴- اسلحه، مهمات و مواد منفجره

اسلحه‌هایی مانند کلت‌ها و مواد منفجره‌یC4 در دارک نت قابل تهیه هستند. این مهمات از طریق جاسازی در آلات موسیقی، اسباب بازی‌ها و وسایل الکترونیکی به دست مشتری می‌رسد. البته جاسازی‌ها در بسته بندی‌هایی صورت می‌گیرد که توسط اشعه‌ی ایکس قابل شناسایی نباشد.

۵-قاتل(Hitman)

در دارک نت برخی شرکت‌های خصوصی و غیرقانونی در حال فعالیت هستند که معتقدند کسانی که کینه‌های شخصی دارند می‌توانند با استخدام قاتل، فرد مورد نظر خود را به قتل برسانند! البته این مورد دارای شروطی است؛ به عنوان مثال نمی‌توان قاتلی را برای به قتل رساندن افراد برتر دنیای سیاست مانند رئیس جمهورها استخدام کرد.

۶-اعضای بدن انسان

در گوشه و کنار این شبکه‌ی مخفی بازار سیاه پر جنب و جوشی دیده می‌شود که در آن اعضای بدن انسان و ارگان مختلف به فروش می‌روند.

 جرایم اینترنتی و فایل‌های غیر قانونی موجود در دارک نت:

۱-پول رمزنگاری شده

اسکناس‌های دیجیتالی مانند بیت کوین و دارک کوین از طریق این شبکه قابل تهیه هستند. کاربران در حالی که هویت خود را پنهان نگه داشته‌اند می‌توانند به تبادل اسکناس‌های دیجیتال و خرید و فروش بپردازند.  

۲-خدمات میزبانی وب

برخی میزبان‌های وب دنیا که در کشورهایی مانند روسیه و اوکراین قرار دارند بدون توجه به هویت اصلی کاربر، خدمات و سرویس‌های میزبانی وب را برای مشتریان خود ارائه می‌دهند. این میزبان‌های وب تمامی پرداخت‌ها و اسکناس‌های دیجیتالی مانند بیت کوین را قبول کرده و در قبال آن‌ها سرویس‌های مورد انتظار کاربر را فراهم می‌آورند.

۳-خدمات ابری

افرادی مانند هکرها دوست دارند تا فایل‌های مخربشان در برابر سیستم‌های امنیتی بلاک نشوند. هکرها معمولا از سیستم‌های ابری به این منظور استفاده می‌کنند. تحقیقات اخیر نشان داده که ۱۶درصد از فایل‌های مخرب دنیا و حملات سایبری از شبکه‌ی ابری آمازون سرچشمه گرفته است. از این‌رو سیستم‌های ابری نقش اساسی را در حملات سایبری دارد.

۴-جُرم افزار

برخی افراد مجرم که دارای مهارت‌های کافی نیستند می‌توانند ابزارهای مورد نیاز خود را از دارک نت تهیه کرده و آسیب پذیری‌های سیستم هدف را بهره برداری کرده، به سرقت اطلاعات و هویت کاربران بپردازند.

۵-استخدام هکر

در دارک نت جرایم سایبری سازمان یافته‌ای وجود دارد که به واسطه‌ی آن می‌توان هکرهای خبره‌ای را استخدام کرد. برخی از این هکرها تا به حال توانسته‌اند در سیستم‌های قبیل گوگل، ادوبی و Lockheed Martin نفوذ کنند

مرکز تخصصی آپا دانشگاه جهرم مشاوران

به طور کلی می توان چنین استنباط نمود افرادی که برای استفاده از رسانه ای مانند اینترنت برنامه و شناخت درستی نداشته باشند، مقهور آن خواهند شد و تحت تأثیر آن سبک زندگی شان نیز دستخوش تغییر خواهد شد. چرا که ماهواره، اینترنت و وسایل ارتباط جمعی در عصر فناوری تلاش می کند سبک زندگی و نوع پوشش و رفتار مردم در دهکدة جهانی را تا حد زیادی مشابه هم سازد؛ اما هیچ کس بدون پذیرفتن هویت واقعی خود که تحت تأثیر دین، سنّت و رسوم کشورش می باشد، نمی تواند به سبک صحیحی از زندگی دست یابد.
در این متنسعی بر این است تا جنبه های مثبت و منفی تأثیر رسانه اینترنت بر سبک زندگی فرد و خانواده ایرانی، به صورت مختصر مورد بررسی قرار گیرد.


تأثیرات مثبت اینترنت بر سبک زندگی:
افزایش کیفیت و کمیت تحقیقات علمی، نزدیک شدن مردم به هم، برقراری ارتباط صوتی و تصویری با اقتصادی ترین روش، صرفه جویی در وقت و هزینه

کوچک شدن جهان و رشد فرهنگی
بسیاری را به این باور رسانده است که اینترنت عامل بسیاری از تغییرات فرهنگی و تکنولوژیک در حوزه های مختلف زندگی روزمره است؛ منشأ این برداشت از این ویژگی نشات می گیرد که اینترنت متنوع ترین و سهل الوصول ترین گونه رسانه هاست.


خدمات آموزشی و پژوهشی
شک نیست که اینترنت و ظرفیت های موجود در آن با کنار گذاشتن محدودیت های زمانی و مکانی و با امکان استفاده از کلیه قالب های سمعی و بصری موجود می توانند نظام یادگیری را متحول سازد.


ارایه خدمات به «شهروند الکترونیک»
در واقع «ارایه خدمات ارتباطی»، کارکرد پرمصرف و اصلی اینترنت است؛ و یکی از عوامل عمده جذب و علاقه مند شدن افراد جهت استفاده از اینترنت می باشد.

مفهوم دیگری که در تعیین سبک زندگی جامعه تأثیر به سزایی خواهد داشت، «دولت الکترونیک» است؛ که استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی به منظور ارائه خدمات دولتی، به صورت به هنگام و مستقیم به شهروندان می باشد. دولت الکترونیک به افراد تسهیلات لازم جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی و فرصت های گسترده تر برای مشارکت در فرایندها را ارائه می نماید.

توسعه اقتصادی و تجارت الکترونیک
اینترنت هزاران شغل برای کارکنان صنایع رسانه ای فراهم ساخته و به صورت غیرمستقیم برای میلیون ها خانواده دیگر شرایطی را فراهم کرده تا زندگی خود را از طریق فعالیت های مربوط به اینترنت تأمین کنند.
در تعریف تجارت الکترونیک گفته شده است این تجارت تمام فرآیند توسعه، بازاریابی، فروش، تحویل، خدمات و پرداخت الکترونیکی برای محصولات و خدمات مبادله شده در بازارهای شبکه ای و جهانی مشتریان را در بر می گیرد. استفاده از تجارت الکترونیک مزایای بسیاری دارد؛ از جمله: صرفه جویی در هزینه ها، کاهش هزینه مبادلات، افزایش کارآیی، تغییر فرآیندهای مدیریت و تأسیس بنگاه های اقتصادی، کاهش هزینه کاوش، دسترسی بیشتر و راحت تر به اطلاعات، تعدیل قدرت بین تولیدکننده و مصرف کننده، کاهش محدودیت ورود به بازار، افزایش رقابت، کاهش سود انحصاری و....

صفحات: 1 2 3 4 5 ... » »»